Padomi Pirmā palīdzība Jaunumi
Teksts, ka svētkos jābūt divkārt uzmanīgam

Aizrīšanās = nosmakšanas risks! Jārīkojas nekavējoties, jo pat minūte var maksāt dzīvību. Tikai līdzcilvēku ātra iesaiste var glābt!

Ik gadu NMPD mediķi Jāņu svētku laikā steidz palīgā līgotājiem, kuri ir ļoti nopietni aizrijušies, ēdot šašliku. Lielākoties ar apkārtējo iesaisti un mediķu palīdzību cietušos izdodas glābt, bet ir arī traģiski gadījumi, kad pat vairāku mediķu brigāžu kopīga un ilga cīņa par dzīvību bijusi nesekmīga.

Līdzās esošajiem cilvēkiem ir ļoti svarīgi rīkoties nekavējoties – uzsāc sniegt  palīdzību cietušajam, bet apkārtējiem liec izsaukt mediķus, zvanot uz 113. Ja ir uztraukums vai nav iemaņu, atbalstu vienmēr sniedz dispečers pa telefonu, kamēr mediķi vēl ir ceļā, sakot priekšā, kas un kā darāms. Sarunas laikā ieslēdz skaļruni, lai ar rokām vari brīvi darboties

Atceries! Ja svētkus svinēsi mazpazīstamā vietā, jau iepriekš noskaidro adresi, tuvāko pieturu, tuvākās mājas nosaukumu vai kādu citu orientieri, lai vajadzības gadījumā vari ātrāk piesaistīt operatīvos dienestus un meklējot cietušo, nezaudētu tik vērtīgās minūtes, kas svarīgas dzīvību glābšanā.

Kā palīdzēt cietušajam, ja notikusi aizrīšanās?

  • Cietušais pats vispirms mēģinās atklepot kumosu, ar ko aizrijies. Mudini viņu klepot, saki: “Klepo, klepo, stiprāk!”
  • Ja cietušajam trūkst elpa, un viņš vairs nevar paklepot, pielieto divus paņēmienus (secīgi vienu aiz otra, ja tas būs nepieciešams):
  1. Noliec cietušā ķermeņa augšdaļu uz priekšu apmēram 90º leņķī. Vienu savu roku novieto kā atbalstu uz cietušā krūtīm, bet ar otras rokas plaukstas pamatni veic 5 slīdošus sitienus cietušajam pa muguru starp lāpstiņām;
  2. Ja ar pirmo darbību neizdevās izsist ēdienu, veic Heimliha paņēmienu. Nostājies cietušajam aiz muguras, ar savām rokām aptver cietušo (rokas zem padusēm) un vienu savu roku, kura ir savilkta dūrē, novieto uz cietušā vēdera (pa vidu starp nabu un krūšukaula apakšējo galu), bet  ar otras rokas plaukstu aptver dūri un veic 5 spēcīgus, asus rāvienus, virzienā uz sevi un uz augšu.
  • Ja nepieciešams, turpini veikt sitienus starp lāpstiņām un pielieto Heimliha paņēmienu.
  • Ja cietušais zaudē samaņu, veic atdzīvināšanas pasākumus.

Atkārto palīdzības sniegšanas soļus jau tagad un esi drošs, ka pratīsi palīdzēt, ja to vajadzēs!