Statuss:
Noslēdzies
ERAF logo

2021.gada 19.jūnijā noslēgta vienošanās starp Centrālo finanšu un līgumu aģentūru un NMP dienestu par Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansēta projekta "Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu parka atjaunošana" (turpmāk – projekts) īstenošanu. 

ERAF finansēta projekta ietvaros tiks atjaunots operatīvā medicīniskā transporta parks Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (turpmāk – NMPD), lai uzlabotu savlaicīgas un kvalitatīvas pirmsslimnīcas etapa neatliekamās medicīniskās palīdzības (turpmāk – NMP) sniegšanu, ieguldot 16 400 000 eiro.

Galvenās darbības projektu mērķu sasniegšanai: 

 • iegādāties vismaz 157 jaunas, pilnībā aprīkotas un Ceļu satiksmes drošības direkcijā reģistrētus operatīvos medicīniskos transportlīdzekļus – ārsta palīgu brigādes 
 • informācijas un publicitātes pasākumu nodrošināšana 

Projektā veiktās darbības ir pilnībā saistītas ar neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanu pirmsslimnīcas etapā, tostarp veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu tādās prioritārajās veselības jomās kā sirds un asinsvadu slimību gadījumos, bērnu (sākot no perinatālā un neonatālā perioda) aprūpes gadījumos, koronavīrusa infekcijas izraisītas slimības COVID-19 gadījumos, kā arī citos sabiedrības veselību apdraudošo krīžu gadījumos. 

Kopējais projekta finansējums ir 16 400 000 EUR, no kuriem ERAF finansē 13 940 000 EUR. Projektu ilgums ir 30 mēneši un to plānots realizēt līdz 2023. gada 31.decembrim.

Projekta aktualitātes:

Projekts “Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu parka atjaunošana” ir veiksmīgi noslēdzies. 2024.gada februārī iepirkuma “Operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu (B tipa) iegāde ar servisa pakalpojumiem” ietvaros uzņēmums SIA “Mūsu Auto Valmiera” Dienestam piegādāja pēdējos no kopumā 47 operatīvajiem medicīniskajiem transportlīdzekļiem, kas paredzēti divu personu brigādēm. Gandrīz visi jaunie transportlīdzekļi ir nodoti mediķu rīcībā visā Latvijā. Atgādinājumam, projekta 1.iepirkuma “Operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu iegāde ar servisa pakalpojumiem” rezultātā tika iegādāti 110 operatīvie medicīniskie transportlīdzekļi trīs personu brigādēm, kā arī projekta ietvaros tika iegādāts medicīniskais aprīkojums - 15 defibrilatori un 30 plaušu mākslīgās ventilācijas ierīces.


Iepriekšminētās iegādes notiek projekta “Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu parka atjaunošana” ietvaros, kur kopumā ir iegādātas pilnībā aprīkotas 157 automašīnas. Projekta kopējās izmaksas ir 16,4 miljoni eiro, kas ietver pašu mašīnu konstruēšanu un iegādi, 5 gadu garantiju, servisa pakalpojumus, ziemas un vasaras riepu komplektus u.c. Projekta izmaksu sedz Eiropas reģionālās attīstības fonds (ERAF), atlikusī summa tiek finansētā no valsts budžeta līdzekļiem.

Jaunie operatīvie NMPD auto - ar ieslēgtām bākugunīm

Projektā noris sadarbība ar 2023. gada pirmajā ceturksnī iepirkuma “Operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu (B tipa) iegāde ar servisa pakalpojumiem” uzvarētāju, uzņēmumu SIA “Mūsu Auto Valmiera” (turpmāk – Uzņēmums), kuram ne vēlāk kā līdz 27.12.2023 Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (turpmāk – Dienests) ir jāpiegādā divu personu brigāžu operatīvie medicīniskie transportlīdzekļi (turpmāk – OMT).

 • 2023. gada jūnijā Dienesta pārstāvji apmeklēja Uzņēmēja izvēlētā transportlīdzekļu aprīkotāja AUTO-FORM ražotni Polijā, kurā kopīgi ar Piegādātāja pārstāvjiem apskatīja OMT maketu, saskaņoja veicamos darbus un uzstādāmo aprīkojumu, kā arī tā izvietojumu.
 • Dienests, pastāvīgi uzturot kontaktus ar Uzņēmumu, saņēma informāciju, ka līdz šā gada 27. decembrim nebūs iespējams piegādāt visus 47 OMT, kā noteikts ar Uzņēmēju 2023. gada 1. martā noslēgtajā līgumā, jo transportlīdzekļu ražošanas procesu ietekmēja mehānismu (pusvadītāju) deficīts, to piegāžu kavēšanās un karš Ukrainā.
 • Pēc vairākām sanāksmēm ar Uzņēmēju, projekta uzraudzības padomi, projekta vadības grupu un iepirkuma komisiju, Uzņēmējs 28. septembrī informēja Dienestu par aktuālo OMT piegādes grafiku, kas paredz, ka līdz šī gada 27. decembrim tiks piegādāti 33 OMT un pārējie 14 līdz 2024. gada martam.
 • Papildus informējam, ka projekta 1. iepirkuma “Operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu iegāde ar servisa pakalpojumiem” rezultātā iegādātie 110 jaunie trīs personu brigāžu OMT ir nonākuši mediķu rīcībā visā Latvijā.

Operatīvo auto iegāde notiek projekta “Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu parka atjaunošana” ietvaros, kur kopumā tiek iegādātas 157 automašīnas, no kurām 110 jau ir piegādātas, bet vēl 47 automašīnas tiks piegādātas 2023. un 2024. gadā. Projekta kopējās izmaksas ir 16,4 miljoni eiro, kas ietver pašu mašīnu konstruēšanu un iegādi, 5 gadu garantiju, servisa pakalpojumus, ziemas un vasaras riepu komplektus u.c. Projekta izmaksu sedz Eiropas reģionālās attīstības fonds (ERAF), atlikusī summa tiek finansētā no valsts budžeta līdzekļiem.

Jaunie NMPD operatīvie auto ar ieslēgtām bākugunīm

2023. gada pirmajā ceturksnī noslēdzās darbs pie 110 jaunu un aprīkotu operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu, kas paredzēti trīs personu brigāžu transporta nodrošinājumam, iegādes saskaņā ar līgumu “Operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu iegāde ar servisa pakalpojumiem”, kas 2021. gada 24. novembrī noslēgts starp Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu (turpmāk – Dienests) un SIA “Mūsu Auto Valmiera”. 

Iegādātie 110 Volkswagen markas transportlīdzekļi ir ar automātisko pārnesumkārbu. Mašīnām ir četru riteņu piedziņa, kā arī uzlabota apakšējās daļas aizsardzība pret akmeņu triecieniem  un citiem iespējamiem bojājumiem, lai jebkuros laika apstākļos ātrāk un drošāk nokļūtu pie pacientiem arī pa grūtāk izbraucamiem ceļiem. Tāpat jaunajos auto īpaši padomāts par drošību – pacienta nodalījumā ierīkoti sensori, kas signalizē autovadītājam, ja kāds nav piesprādzējies, bet medikamentu skapīšiem durtiņas izveidotas tā, lai, piemēram, straujas bremzēšanas dēļ, tā saturs paliktu vietā un netiktu bojāts.

Viens no lielākajiem ieguvumiem transportlīdzekļos ir visām mūsdienu drošības prasībām atbilstošie jaunākās paaudzes IT risinājumi. Tie nepieciešami operatīvajā darbā izsaukumu izpildē, datu un informācijas apmaiņā starp brigādēm un Operatīvo vadības centru, kā arī saziņā ar slimnīcām un citiem operatīvajiem dienestiem.  Tāpat tehnoloģijas atļauj attālinātu konsultāciju un dzīvībai svarīgu rādītāju nosūtīšanu no NMPD mašīnas Operatīvās vadības centra ārstiem, lai īpaši sarežģītās situācijās saņemtu padomu un palīdzību pacienta aprūpē. Būtiski uzlabota arī navigācijas iespēja –  brigāde tagad burtiski acumirklī, piespiežot vienu pogu, redz precīzāko un ātrāko maršrutu, kā nokļūt adresē.

Visās jaunajās mašīnās ir arī jauna tipa nestuves, kuru  augstumu var regulēt dažādos līmeņos, kā arī tās var transformēt, pielāgojot katrai situācijai un konkrētā pacienta vajadzībām. Daļai transportlīdzekļu no dienesta budžeta iegādātas arī jaunas medicīniskās ierīces, kas ir daudz kompaktākas, vieglākas un ērtākas mediķiem, kuri uz katru izsaukumu dodas, ņemot līdzi aprīkojumu dzīvības glābšanai, kas šobrīd sver vairāk nekā 30 kilogramus. Jaunais defibrilators tagad sver nevis 15 kg, bet vairs tikai piecus. Savukārt plaušu mākslīgais ventilācijas aprāts, kas ir smaga un neparocīga ierīce, ko dažkārt mediķi nes divatā, tagad ir plaukstas izmērā un  vien 1,4  kg smags.

Jaunās automašīnas būtiski uzlabos dienesta autoparku, jo līdz šim tikai 35% no NMPD operatīvajiem medicīniskajiem transportlīdzekļiem bija labā tehniskā stāvoklī. Šobrīd lielai daļai auto vidējais vecums ir seši līdz septiņi gadi,  tās ir ar lieliem nobraukumiem, kas rada pēkšņu bojājumu risku izsaukumu laikā, tāpat dārga ir arī šādu nolietotu automašīnu uzturēšana un ekspluatācija. To, cik lielu slodze jāiztur NMPD brigādes auto, dodoties izsaukumos pie pacientiem un uz slimnīcām, ilustrē vienas mašīnas vidēji nobrauktais kilometru skaits – gadā tie ir ap 60 tūkstoši kilometru, bet daudzviet lauku teritorijās pat 100 tūkstoši kilometru, kas ir kā divas ar pusi reizes ar auto apbraukt apkārt pasaulei. 

Jaunie operatīvie auto pakāpeniski nonāks mediķu rīcībā visā Latvijā – Aglonā, Aizkrauklē, Aizputē, Aknīstē, Aucē, Ādažos, Balvos, Bauskā, Cēsīs, Dagdā, Daugavpilī, Dobelē, Garkalnē, Gulbenē, Jaunpiebalgā, Jelgavā, Jēkabpilī, Jūrmalā, Kandavā, Kauguros, Kārsavā, Krāslavā, Kuldīgā, Lielvārdē, Liepājā, Limbažos, Līvānos, Lubānā, Ludzā, Madlienā, Mazsalacā, Neretā, Ogrē, Pļaviņās, Preiļos, Rēzeknē, Rojā, Rūjienā, Sabilē, Salacgrīvā, Saldū, Saulkrastos,  Siguldā, Skrundā, Smiltenē, Talsos, Taurenē, Tukumā, Valkā, Valmierā, Ventspilī, Viesītē, Viļānos, Zilupē un Rīgā.

Operatīvo auto iegāde notiek projekta “Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu parka atjaunošana” ietvaros, kur kopumā tiek iegādātas 157 automašīnas, no kurām 110 piegādātas šobrīd, bet vēl 47 auto gada beigās. Projekta kopējās izmaksas ir 16,4 miljoni eiro, kas ietver pašu mašīnu konstruēšanu un iegādi, 5 gadu garantiju, servisa pakalpojumus, ziemas un vasaras riepu komplektus u.c. 85% jeb 13.94 milj. projekta izmaksu sedz Eiropas reģionālās attīstības fonds (ERAF), atlikusī summa tiek finansētā no valsts budžeta līdzekļiem. Savukārt cita ERAF projekta ietvaros dienests nodrošina jaunos auto ar mūsdienīgu  IT sistēmu risinājumiem un automašīnu aprīkošanu ar šīm tehnoloģijām, lai būtiski uzlabotu neatliekamās palīdzības izsaukumu izpildi.

Otrs šī projekta ietvaros veiktais iepirkums "Operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu (B tipa) iegāde ar servisa pakalpojumiem", kas paredzēts divu personu brigāžu transporta nodrošinājumam, ir veiksmīgi noslēdzies un līgums par 47 B tipa operatīvo transportlīdzekļu piegādi 01.03.2023. noslēgts ar SIA "Mūsu Auto Valmiera". Līgumā noteiktais transportlīdzekļu piegādes termiņš ir ne vēlāk kā 27.12.2023

NMPD jaunie operatīvie auto

2022. gada ceturtajā ceturksnī aktīvi noris darbs pie 110 jaunu un aprīkotu operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu (turpmāk - OMT) iegādes saskaņā ar līgumu “Operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu iegāde ar servisa pakalpojumiem”, kas 2021. gada 24. novembrī noslēgts starp Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu (turpmāk – Dienests) un SIA “Mūsu Auto Valmiera”. 

Līdz 2022. gada decembra beigām ir piegādi jau 74 pilnībā aprīkoti OMT. No piegādātajiem OMT seši OMT ir nodoti lietošanai Dienesta struktūrvienībai - Specializētās medicīnas centram, bet vienam OMT cita ERAF projekta ietvaros ir uzstādīts un tiek testēts operatīvās darbības mobilitāti nodrošinošo iekārtu kompleksa prototips, kas sevī iekļauj kopīgu video, navigācijas un resursu vadības risinājumu un nodrošinās Dienesta brigāžu pārvaldību. Pēc prototipa sekmīgas pieņemšanas, ar šādu iekārtu kompleksu tiks aprīkoti arī pārējie OMT, provizoriski - šī gada martā, un varēs tikt nodoti brigādēm lietošanā.

2023. gada februārī plānots saņemt vēl 24 jaunus OMT un Dienests prognozē, ka visi atlikušie transportlīdzekļi tiks piegādāti līdz 2023. gada marta beigām.

Otrs šī projekta ietvaros veiktais iepirkums "Operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu (B tipa) iegāde ar servisa pakalpojumiem", kas paredzēts divu personu brigāžu transporta nodrošinājumam, vēl nav noslēdzies un notiek saņemto piedāvājumu vērtēšanas process. Plānots, ka šī iepirkuma procedūra noslēgsies 2023. gada janvārī vai februārī, ja netiks saņemta pārsūdzība no pretendentiem. 

4 operatīvie medicīniskie auto stāv stāvvietās

Turpinās darbs pie līguma izpildes iepirkumam “Operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu iegāde ar servisa pakalpojumiem”, kura ietvaros SIA “Mūsu Auto Valmiera” piegādās 110 jaunus operatīvos medicīniskos transportlīdzekļus (turpmāk - OMT) Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (turpmāk – Dienests). Pirmais OMT prototips ir reģistrēts Ceļu satiksmes drošības direkcijā un nodots Dienestam, taču vēl nav nodots brigādei, jo cita projekta ietvaros to nepieciešams aprīkot ar operatīvās darbības mobilitāti nodrošinošo iekārtu kompleksu (turpmāk ODM komplekss) uzņēmumā AS “Inkomerc Holding”.

Tuvākajā laikā tiks piegādāti vēl 10 jauni OMT, no kuriem 6 transportlīdzekļi tiks nodoti Dienesta Specializētās medicīnas centram, tiem nav nepieciešama ODM kompleksu uzstādīšana. Šobrīd šie auto ir pilnībā aprīkoti, marķēti ar operatīvā transportlīdzekļa uzlīmēm un gaida Veselības ministrijas rīkojumu par operatīvā transportlīdzekļa statusa piešķiršanu. Pārējie OMT tiks nodoti reģionālajām struktūrvienībām pēc aprīkošanas ar ODM kompleksiem. Plānots, ka oktobra vidū piegādei būs gatavi nākamie 10 transportlīdzekļi.


Otrs šī projekta ietvaros veiktais iepirkums "Operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu (B tipa) iegāde ar servisa pakalpojumiem", kas pamatā būs paredzēti divu personu brigāžu transporta nodrošinājumam, ir izsludināts, bet vēl nav pienācis piedāvājumu atvēršanas termiņš.

Iepirkuma “Operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu iegāde ar servisa pakalpojumiem” uzvarētājs SIA “Mūsu Auto Valmiera” turpina darbu pie līguma izpildes, lai varētu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (turpmāk – Dienests) piegādāt 110 jaunus operatīvos medicīniskos transportlīdzekļus (turpmāk - OMT). Šī gada maijā Polijā, kur notiek jauno automašīnu aprīkošana, Dienesta pārstāvji apskatīja pirmā OMT prototipu un norādīja nepieciešamos uzlabojumus. Jūnija beigās pirmais OMT ir uzsācis ceļu pie mums, bet pagaidām atrodas Lietuvā, kur veic pēdējos darbus pirms nosūtīšanas uz Latviju. Plānots, ka jūlija vidū būs apstiprināta nepieciešamā sertifikācijas dokumentācija, lai OMT varētu reģistrēt CSDD un nodot Dienestam izmēģināšanai. 

Turpinās darbs pie otra iepirkuma dokumentācijas sagatavošanas - "Operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu (B tipa) iegāde ar servisa pakalpojumiem", kas pamatā paredzēts divu personu brigāžu transporta nodrošinājumam. Š.g. 26.maijā sākās un joprojām notiek aprobācija šāda tipa OMT prototipam, kas tika iegādāts 2021.gadā par Dienesta līdzekļiem.

 1. Noslēdzoties transportlīdzekļu iegādes iepirkumam, konkursā uzvarēja uzņēmums SIA “Mūsu Auto Valmiera”. Šobrīd noris darbs pie līguma izpildes - 110 jaunu un aprīkotu operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu (turpmāk - OMT) piegādes Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam. Tomēr uzņēmums ir sniedzis informāciju, ka ir radies divu nedēļu Volkswagen rūpnīcu darbības pārtraukums, kas ietekmē arī OMT piegādes termiņu ar divu nedēļu nobīdi.

Tiklīdz uzņēmums NMPD piegādās OMT, plānots veikt virkni uzdevumus:

 • katram transportlīdzeklim būs nepieciešams piešķirt operatīvā transporta statusu. Tāpēc NMPD lūgs Veselības ministrijas Operatīvā transportlīdzekļa statusa piešķiršanas un anulēšanas komisijai izvērtēt šos auto un rosināt Veselības ministrijai piešķirt statusu.
 • savukārt pēc attiecīga Veselības ministrijas rīkojuma saņemšanas, transportlīdzekļus reģistrēs VAS "Ceļu satiksmes drošības direkcijā" un nodos NMPD rīcībā.
 • saņemot operatīvos auto, NMPD tiem uzstādīs IT un sakaru iekārtas – rācijas un citu aprīkojumu. Tikai pēc to uzstādīšanas, šie transportlīdzekļi varēs tikt izmantoti, dodoties izsaukumos.
 1. Turpinās darbs arī pie otra iepirkuma dokumentācijas sagatavošanas - "Operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu (B tipa) iegāde ar servisa pakalpojumiem", kas pamatā paredzēts divu personu brigāžu transporta nodrošinājumam.

Kopš projekta uzsākšanas 2021.gada 1.jūlijā, NMPD ir strādājis pie divu iepirkumu izstrādes un īstenošanas:

 1. Ir noslēgts pirmais iepirkums “Operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu iegāde ar servisa pakalpojumiem”, kas  tika izsludināts 2021.gada 22.martā. Lai pārliecinātos par iepirkuma komisijas veikto darbību leģitimitāti, iepirkuma izsludināšanas laikā un pirms līguma noslēgšanas iepirkuma dokumentācija un vērtēšanas process tika izvērtēts Iepirkumu uzraudzības birojā un tika saņemti pozitīvi atzinumi.

Iepirkumam noslēdzoties, tika noteikts uzvarētājs, kurš piedāvāja saimnieciski izdevīgāko piedāvājumu. Iepirkuma uzvarētājs ir uzņēmums SIA “Mūsu Auto Valmiera”, kas piegādās NMPD 110 jaunus un aprīkotus operatīvos medicīniskos transportlīdzekļus. Visas iegādātās automašīnas pēcāk nonāks visos NMPD reģionālajos centros visā Latvijā, kā arī Specializētās medicīnas centrā, lai dotos izsaukumos un glābtu cilvēku dzīvības.

2021.gada 16.decembrī no Volkswagen ražotāja reģionālā pārstāvja saņēmām transportlīdzekļu pasūtījuma apstiprinājumu, taču konkrēts ražošanas un piegādes grafiks vēl nav zināms, jo šim pasūtījumam jāveic īpaša saskaņošana, lai transportlīdzekļi pie mums nonāktu bez ātruma ierobežotājiem un tahogrāfiem. 

 1. Tāpat ir uzsākts darbs pie otra iepirkuma dokumentācijas sagatavošanas - "Operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu (B tipa) iegāde ar servisa pakalpojumiem", kas pamatā paredzēts divu personu brigāžu transporta nodrošinājumam. 

Šo iepirkumu plānots izsludināt 2022.gada pirmajā ceturksnī un kopā plānots iegādāties vismaz 47 šādus operatīvos medicīniskos transportlīdzekļus. Plānots, ka šie operatīvie transportlīdzekļi būs aprīkoti ar automātisko pārnesumkārbu, pilnpiedziņu un visu četru riteņu neatkarīgo piekari, un to pilnā masa nepārsniegs 3500kg, lai tos var vadīt ar B kategorijas autovadītāja apliecību, kas ir īpaši aktuāli divu ārstniecības personu brigādēm. Papildus ieguvums šādām mazākām mašīnām būs to gabarīti, kas ir mazāki par esošajiem operatīvajiem medicīniskajiem transportlīdzekļiem, attiecīgi šiem auto būs arī labāka manevrēt spēja pilsētā.

Plašāka informācija par iepirkumu rezultātiem un gaitu tiks publicēta projekta aktualitāšu sadaļā.

Projekta kontaktpersona:

Sintija Mūrniece

Projektu vadītāja
sintija.murniece [at] nmpd.gov.lv