Pirmās palīdzības apmācības programmu vadlīnijas

Pirmā palīdzība ir tā palīdzība, ko cietušajam vai saslimušajam dzīvībai, veselībai kritiskā stāvoklī savu zināšanu un iespēju apjomā sniedz personas ar kvalifikāciju medicīnā vai bez tās, neatkarīgi no sagatavotības un ekipējuma.


1. Pirmās palīdzības sniegšanas pamatzināšanu apmācības programmas vadlīnijas

Pirmā palīdzība ir tā palīdzība, ko cietušajam vai saslimušajam dzīvībai, veselībai kritiskā stāvoklī savu zināšanu un iespēju apjomā sniedz personas ar kvalifikāciju medicīnā vai bez tās, neatkarīgi no sagatavotības un ekipējuma.


2. Paplašinātās pirmās palīdzības sniegšanas 40 stundu apmācību programmas vadlīnijas


3. Papildu zināšanu apguves vadlīnijas pirmās palīdzības pamatzināšanu programmai par automātisko ārējo defibrilatoru

Minētās vadlīnijas un papildu zināšanu programmas par automātisko ārējo defibrilatoru paredzētas, lai apmācītu  automātiskā ārējā defibrilatora izmantošanā iedzīvotāju kategorijas, kuriem tas nepieciešams saistībā ar specifiskām vajadzībām vai riskiem. Pirmās palīdzības papildu zināšanu programmas par automātisko ārējo defibrilatoru apskatāmas pielikumā.

Biežāk uzdotie jautājumi par automātisko ārējo defibrilatoru
  1. Kas ir automātiskais ārējais defibrilators?

Automātiskais ārējais defibrilators (turpmāk – AĀD) ir pārnēsājama ierīce, ar kuru var noteikt sirds ritmu un iedarboties uz sirdi ar elektrisku izlādi (turpmāk – šoks), ja nepieciešams, lai dzīvībai bīstamas aritmijas (sirds kambaru fibrilācijas) gadījumā veiktu normāla sirds ritma un asinsrites atjaunošanu. Automātisko ārējo defibrilatoru izmanto atdzīvināšanas pasākumu laikā.

  1. Kur to var atrast?

AĀD ir pieejami publiskās vietās (tirdzniecības centri, sporta zāles).

  1. Kā var iemācīties to lietot?

Apmācība AĀD lietošanā ir iekļauta pirmās palīdzības pamatzināšanu apmācības programmā, kā arī ir izveidota pirmās palīdzības papildu zināšanu programma par automātiskā ārējā defibrilatora izmantošanu.

  1. Vai AĀD izmantošana ir sarežģīta?

Nē, ierīce ir izstrādāta vienkāršai lietošanai – tā jāieslēdz un jāizpilda audio un vizuālas komandas tālākajām darbībām, cietušā dzīvības glābšanai.

  1. Vai AĀD izmantošana ir droša?

Ja tiek ievēroti drošības pasākumi, tad AĀD lietošana neapdraud palīdzības sniedzējus.   

  1. Vai ir cilvēki, kam nedrīkst lietot AĀD?

Nav ieteicams lietot AĀD zīdaiņiem līdz 1 gada vecumam. Standarta AĀD ir pielietojams bērniem, kuri ir vecāki par 8 gadiem. Bērniem vecumā no 1-8 gadiem izmanto bērna elektrodus un pārslēdzas uz AĀD bērna defibrilācijas režīmu. Ir atļauts izmantot uz cietušajiem, kuriem ir sirds stimulatori un grūtniecēm.

  1. Vai AĀD izmantošanas laikā man jāturpina sirds masāža un elpināšana?

JĀ, jo AĀD neaizstāj atdzīvināšanas pasākumus. Vienmēr prioritāte ir sirds masāža un elpināšana. AĀD palīdzēs atdzīvināšanas pasākumu laikā, tos vadot ar audio (metronoms) un video komandām.

  1. Vai zvanot 113 kāds man palīdzēs ar AĀD lietošanu?

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta zvanu centra darbinieki ir ārstniecības personas, kuriem ir zināšanas neatliekamajā medicīnā un Jums palīdzēs.

  1. Ar kādām grūtībām varu saskarties?

AĀD var atrasties grūti pieejamā vietā (piemēram, nakts laikā tirdzniecības centrs ir slēgts). Tas var būt bojāts, tad izmantot to ir aizliegts. Cietušā krūškurvis ir slapjš, to nepieciešams noslaucīt pirms elektrodu pielīmēšanas. Cietušā krekls traucē elektrodu pielīmēšanai, lai atbrīvotu piekļuvi krūškurvim pārgriez vai pārplēs kreklu. Cietušā krūtis ir ar biezu apmatojumu, izmantojot aprīkojumā esošo skuvekli jāatbrīvo elektrodu pielīmēšanas vietas no apmatojuma.

  1. AĀD saka, ka notiek sirds ritma analīze. Ko darīt?

Sirds ritma analīzes laikā neaiztiec cietušo un neļauj to darīt citiem, lai ritma analīze būtu precīza un šoka nepieciešamības gadījumā palīdzības sniedzējs nesaņemtu triecienu.

  1. Šoka laikā manas rokas bija uz cietušā krūškurvja, kas ar mani notiks?

Ja izlādes laikā ir bijusi saskare ar cietušo tā ir jāuztver kā elektrotrauma un jārīkojas pēc elektrotraumas algoritma, kurš ir iekļauts pirmās palīdzības sniegšanas vadlīnijās.

  1. Izņēmu AĀD no kastes, bet vads ir saplīsis, ko darīt?

Ja AĀD ir bojāts, to lietot ir aizliegts. Ierīce konstatējot bojājumus vai zemu akumulatora uzlādes līmeni ziņos par to ar audio vai vizuāliem signāliem, tad jāturpina atdzīvināšanas pasākumi bez AĀD pielietošanas.

  1. Kolēģim ir pēkšņas stipras žņaudzošas sāpes krūtīs un tuvumā ir AĀD, kā rīkoties?

Zvanīt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam - 113 un tikai tad atnest AĀD, lai stāvokļa pasliktināšanās gadījumā tas būtu nekavējoties pieejams.

  1. Ja esmu viens palīdzības sniedzējs, vai man jāmeklē AĀD?

Nē, jāsauc skaļi “Palīgā!” un jāturpina atdzīvināšanas pasākumi pēc atdzīvināšanas algoritma.

  1. Es veicu atdzīvināšanas pasākumus un tiek atnests AĀD, ko tālāk?

Turpini palīdzības sniegšanu bez pārtraukuma, pēc atdzīvināšanas pasākumu algoritma. Par darbu ar AĀD ir atbildīga persona, kas tajā brīdī neveic atdzīvināšanu. Viņam ir uzdevums sekot līdzi AĀD dotajām komandām un par tām ziņot citiem palīdzības sniedzējiem.

  1. Vai mācību defibrilatori ir bīstami?

Nē, mācību defibrilatori nenodrošina šoku, tādēļ nav bīstami apmācību laikā, kā arī nav pielietojami atdzīvināšanas pasākumu laikā. Ieteicams neglabāt vienā telpā mācību ierīci un automātisko ārējo defibrilatoru.


Izstrādāja pirmās palīdzības apmācības sistēmas organizēšanas nodaļas galvenais speciālists kontroles jautājumos, pirmās palīdzības pasniedzējs, instruktors Miķelis Puķītis