Uzzini, kas ir reanimatologa anesteziologa profesija, cik ilgi jāmācās, kādi studiju priekšmeti jāapgūst un kad var strādāt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā.

Anesteziologs reanimatologs sniedz neatliekamo medicīnisko palīdzību cietušajam dzīvībai bīstamā, kritiskā stāvoklī, veicot diagnostiku un ārstēšanu. Tās var būt situācijas, kad cilvēks ir guvis nopietnas traumas, piemēram, kritis no liela augstuma, cietis ceļu satiksmes negadījumā, vai nopietni saslimis, piemēram, pacientam ir miokarda infarkts, insults, smaga alerģija u.c. slimības, kas apdraud dzīvību.

Anesteziologs reanimatologs Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD) var strādāt:

  • ārsta speciālista brigādē kā brigādes vadītājs
  • dispečercentrā (dežūrārsts)
  • Specializētās medicīnas centrā kā brigādes vadītājs u.c.
  • Medicīniskās kvalitātes vadības centrā kā ārsts-eksperts u.c.
  • Vadības centrā vai kādā no brigāžu atbalsta centriem kā vadītājs

Kādi mācību priekšmeti labi jāapgūst skolā, kas var noderēt, studējot par anesteziologu reanimatologu?

Skolā īpaši lielu vērību pievērs bioloģijai, ķīmijai, latviešu valodai, svešvalodām, jo pēc šo priekšmetu centralizēto eksāmenu atzīmēm, konkursa kārtībā tiek noskaidrots, kuri tiks uzņemti koledžā. Priekšroka tiek dota absolventiem ar augstākām atzīmēm.

Noteikti vērts pievērst pastiprinātu uzmanību tādiem priekšmetiem kā veselības mācība un sports.

Tāpat meklē iespējas skolas laikā iesaistīties dažādos pulciņos un ārpus klases aktivitātēs, kas saistīti ar pirmās palīdzības sniegšanu. Interesējies pie saviem skolotājiem, vai Tavā skolā tiek piedāvāts medicīnas pulciņš. Ja skola nepiedāvā šādu iespēju - pievienojies, piemēram, biedrībai Latvijas Sarkanā Krusta Jaunatne, kuri jauniešiem ļauj iesaistīties un mācīties sniegt pirmo palīdzību. Detalizētāka informācija pieejama Latvijas Sarkanā Krusta mājaslapā.

Jau skolas laikā ir iespējams iepazīties ar NMPD mediķu darbu, piedaloties dažādos izglītības pasākumos, piemēram, ikgadējās Ēnu dienās un Atvērto durvju dienās. Šo pasākumu laikā varēsi iepazīt tuvāk NMPD darbu un noskaidrot, kāda ir mediķu ikdiena, kādi ir pienākumi un kā notiek darbs brigādēs. Ņem vērā, ka izsaukumos mediķiem (līdz studiju laikam) līdzi gan nevarēsi doties.

Ja vēlies uzzināt, kur studēt un kāds ir studiju process no mediķa vai studenta skatupunkta, apmeklē izglītības izstādi “Skola”. Šī izstāde notiek katru gadu Rīgā, Ķīpsalā. Tajā piedalās dažādas izglītības iestādes, stāstot par studiju iespējām, iepazīstinot ar nākotnes darba vietu. Tieši šeit ir iespējams uzdot sev interesējošus jautājumus, kas var noderēt, izvēloties īsto profesiju un vietu, kur to apgūt. Vari sekot līdzi NMPD sociālajiem tīkliem, kur laikus par  šiem pasākumiem, ja piedalāmies un kādā formātā piedalāmies, informējam.

NMPD sociālajos tīklos:

Lai iegūtu pamatprofesiju ārsts, jāstudē 6 gadus Rīgas Stradiņa universitātē vai Latvijas Universitātē. Lai iegūtu specializāciju - neatliekamās medicīnas ārsts, jāturpina studijas rezidentūrā. Šo specializāciju var iegūt turpinot studijas Rīgas Stradiņa universitātē vai Latvijas Universitātē. Studiju ilgums - 5 gadi. Tātad, lai kļūtu par anesteziologu reanimatologu, pavisam kopā būs jāstudē 11 gadi.

Pamatstudiju laikā ārsta diploma iegūšanai universitātēs tiek apgūti tādi priekšmeti kā anatomija, histoloģija, farmakoloģija, patoloģija, klīniskās aprūpes pamati, humanitārās zinātnes u.c.

Savukārt, studējot rezidentūrā, liels uzsvars tiek likts uz praktiskiem treniņiem, semināriem, dežūras ārstniecības iestādēs u.c.


Noskaties LTV raidījuma "Amatieris" sērīju "Ārsts", kur redzēsi kā raidījuma vadītājs ar īpašo viesi, iepazīst ārsta profesiju un darbu NMPD: https://ltv.lsm.lv/lv/raksts/30.12.2021-amatieris-8-serija-arsts.id248477 

Jā, Tev ir iespēja jau studiju laikā voluntēt vai strādāt kā ‘medicīnas asistentam’.

Lai ielūkotos dienesta mediķu brigāžu ikdienā, redzētu, kā tiek sniegta palīdzība, vērot mediķus darbībā un vienlaikus saprastu, vai darbs NMPD ir Tavs aicinājums, medicīnas studenti var voluntēt. Voluntējot, students nevarēs sniegt palīdzību pacientam, bet būs iespēja doties līdzi brigādei izsaukumos, uzdot sev interesējošos jautājumus par profesiju un vērot neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanas procesu pirmsslimnīcas etapā.

Darbs brigādē ir neatsverama pieredze katram topošajam mediķim, tāpēc ir izveidota īpaša profesija ‘medicīnas asistents’, kas paver plašākas iespējas dienestā strādājošajiem studentiem mācīties darot. Tā ir iespēja visiem topošajiem ārstiem vai ārsta palīgiem, izmantot koledžā vai universitātē iegūtās zināšanas un prasmes reālā darba vidē. Studenti kā medicīnas asistenti var pievienoties NMPD komandai pēc konkrētu studiju priekšmetu sekmīgas nokārtošanas. Pārsvarā tas ir laiks pēc 2. vai 3.semestra, ja studē ārsta palīga profesiju koledžā vai pēc 6.semestra, ja studē ārsta profesiju universitātē. Topošie speciālisti strādā pieredzējuša brigādes vadītāja vadībā kā brigādes otrā persona.

Lai uzzinātu vairāk vai ja vēlies pievienoties mūsu komandai un izmantot šīs iespējas, sazinies ar NMPD Personāla vadības un attīstības nodaļas speciālistiem, rakstot uz e-pastu personals@nmpd.gov.lv vai zvanot 67337012.

Intensīvās terapijas brigādes šobrīd atrodas lielajās pilsētās - Rīgā, Ventspilī, Valmierā, Daugavpilī un citviet. Savukārt ārsta speciālista brigādes, kas izsaukumos dodas ar vieglo auto - Rīgā, Grobiņā, Daugavpilī, Valmierā un Jelgavā.

Ar aktuālākajām vakancēm vari iepazīties sadaļā “Vakances” vai sazinoties ar NMPD Personāla vadības un attīstības nodaļas speciālistiem, rakstot uz e-pastu: personals@nmpd.gov.lv vai zvanot darba dienās no plkst.8.30 līdz plkst.17.00 67337012.