Viens no galvenajiem pamatnosacījumiem, lai pēc iespējas sekmīgāk nodrošinātu Katastrofu medicīnas sistēmas gatavību reaģēt un glābt cilvēku dzīvības dažādās ārkārtas situācijās, kā arī mazinātu ārkārtas situāciju postošo ietekmi uz sabiedrības veselību, ir zināšanu, prasmju un sadarbības pārbaude mācību ietvaros. Šādu mācību galvenie mērķi ir katastrofu medicīnas plāna noteikto pasākumu atbilstības izvērtēšana, sadarbības mehānismu pārbaude, personāla sagatavotības un resursu atbilstības pārbaude. Tādēļ ir būtiski nepārtraukti uzturēt un pilnveidot iesaistīto iestāžu un personāla gatavību un sadarbības spējas, pārbaudot tās mācību ietvaros.

Katastrofu medicīnas sistēmas gatavības mācības pēc norises veida un mērķa:
  • Teorētiskās mācības jeb “galda mācības”, kurās diskusiju formātā pārbauda gan teorētiskās zināšanas, gan plānotos sadarbības mehānismus ārkārtas situācijas gadījumā.
  • Praktiskās mācībās tiek imitēta ārkārtas situācija un iesaistīts personāls mācību scenārija izspēlē, piemēram, slimnīcu medicīnas darbinieki u.c.
  • Kompleksās mācības apvieno iepriekš minēto teorētisko un praktisko mācību elementus.

Ārstniecības iestādes var organizēt mācības par dažādām tēmām, piemēram, rīcība ārkārtas medicīniskā situācijā ar daudz cietušajiem, rīcība bīstamo un citu infekcijas slimību gadījumā, rīcība ķīmiskās katastrofas (avārijas) gadījumā un citas. Šāda veida mācību īstenošana prasa aktīvu gan ārstniecības personāla, gan ārstniecības iestādes vadības iesaisti.

NMPD Katastrofu medicīnas centra (KMC) speciālisti kā katastrofu medicīnas sistēmas gatavības plānotāji un koordinētāji piedalās dažāda līmeņa mācībās gan vietēja, reģionāla, valsts, gan starptautiska līmeņa mācības, kurās pārbauda gatavību attiecīga mēroga katastrofai. Piemēram, Latvijā šie speciālisti piedalās ārstniecības iestāžu organizētajās mācībās un sniedz tām izvērtējumu par slimnīcu rīcību, atbilstoši iestāžu izstrādātajam katastrofu medicīnas plānam. Savukārt starptautiskā mērogā - piemēram, ES un NATO līmeņa mācībās dalībvalstu gatavības, rīcības un sadarbības spēju pārbaudēs katastrofu medicīnas sistēmas ietvaros un mācībās par Pasaules veselības organizācijas Starptautiskās veselības aizsardzības noteikumu (SVAN) prasību īstenošanu u.c.

NMPD ir būtiska loma valsts katastrofu medicīnas sistēmas darbības stiprināšanā. Lai pilnveidotu starpinstitūciju un starpsektoru sadarbību apdraudējumu riska novērtēšanai un rīcībai ārkārtas situācijās, KMC speciālisti regulāri nodrošināta dalība civilās aizsardzības un civilmilitārajās mācībās par gatavību un reaģēšanu ārējā militāra apdraudējuma gadījumā. Katastrofu medicīnas sistēmas gatavības stiprināšanai ārkārtas situācijās, NMPD vismaz reizi gadā organizē mācības, kurās tiek pārbaudīta kāda no Valsts katastrofu medicīnas plāna sadaļām, piemēram, evakuācijas mācības, civilmilitāra sadarbība, kā arī piedalās citu katastrofu pārvaldīšanā iesaistīto institūciju organizētās mācībās.

Papildus katastrofu medicīnas sistēmas mācībām, NMPD, pamatojoties uz starptautiskām vadlīnijām, organizē apmācību ārstniecības personām par katastrofu medicīnas jautājumiem, lai nodrošinātu koordinētu un efektīvu sadarbību starp ārkārtas situācijas pārvaldīšanā iesaistītajām institūcijām un dienestiem glābšanas darbu laikā un ārkārtas situācijās. Tiek apskatītas tādas tēmas kā slimnīcu gatavība dažādiem apdraudējumiem, tajā skaitā piemērotu individuālie aizsardzības līdzekļu izmantošana, civilmilitārā  sadarbība katastrofu medicīnas jomā, radiosakaru nozīmē  kā alternatīvam saziņas kanālam u.c. tēmas.