Jaunumi
Georgs Andrejevs

30.10.1932.-16.07.2022.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta kolektīvs sēro un izsaka līdzjūtību izcilā bijušā kolēģa, profesora Georga Andrejeva tuviniekiem. Viņa devums atstājis nozīmīgu ieguldījumu Latvijas medicīnā, atstājot dziļu un paliekošu nospiedumu tās vēsturē.

Neatsverama bijusi arī viņa izdoma un enerģija inovāciju ieviešanā pirmsslimnīcas neatliekamās medicīniskās palīdzības darbā. Profesors Georga Andrejevs bija pirmā mobilā reanimācijas mikroautobusa, kurā spētu glābt cilvēkus ļoti smagā vai terminālā stāvoklī, idejas autors. Pēc viņa iniciatīvas un aktīvas līdzdalības kā pirmā Latvijā 1961.gada tika izveidota mobilā reanimācijas brigāde ar speciāli uzbūvētu un aprīkotu mikroautobusu, kas bija unikāls visā Padomju Savienībā un iespējams pat pasaulē. Jaunais reanimācijas mikroautobuss pilnībā izmainīja transportlīdzekļa lomu mediķu darbā – tas nebija vairs tikai transportlīdzeklis pacientu pārvadāšanai, bet arī vieta, kurā mediķiem glābt dzīvības – tolaik veikt pat neatliekamas operācijas un asins pārliešanas, atdzīvināt cilvēkus un sniegt cita veida neatliekamu palīdzību kritiskos brīžos vēl pirms pacienta nogādāšanas slimnīcā.

Par profesora ieguldījumu pirmsslimnīcas neatliekamās medicīniskās palīdzības vēsturē portālā www.la.lv rakstā In Memoriam Professor Magnificus Georgs Andrejevs (1932–2022) raksta arī ārsts Pēteris Apinis: “Tas, ka mūsdienās visas pasaules neatliekamās palīdzības dienestu ārsti pārvietojas mikroautobusos, lielā mērā notiek pateicoties Georga Andrejeva spējai atrasties īstajā laikā un īstajā vietā. Sešdesmito gadu sākums bija laiks, kad ātrās palīdzības brigādes pārvietojās ar Škodas vai Volgas pikapiem, bet Rīgas Autobusu fabrikai RAF bija uzticēts sākt ražot mikroautobusus. Georgs Andrejevs studiju gados kā feldšeris, un arī kā jauns ārsts bija strādājis Rīgas Ātrajā palīdzībā, viņš devās uz rūpnīcu un ar ideju – izveidot reanimobili mikroautobusā, – aizrāva ne tikai ministru Vilhelmu Kaņepu, bet arī rūpnīcas vadību un valsts plāna komiteju. Tā radās pirmie eksperimentālie reanimobīļi mikroautobusos „Latvija”, un pati ideja izplatījās ne tikai visā Padomju Savienībā (par medicīnas mašīnām pārvērta UAZ tipa busiņus), bet arī visā pasaulē. Bet idejas realizācija – ievietot  reanimācijas aparatūru mikroautobusā pieder Georgam Andrejevam. Šodien katrs NMPD busiņš ir daudzkārt labāk aprīkots par slaveno pirmo reanimobīli (vēlāk ārstu vidē dēvētu par ātrās palīdzības 1. brigādi), bet Georga Andrejeva ideja iezīmēja pāreju uz augstāku automašīnu,  kur ārsts var intubēt, ārēji masēt sirdi (un ir zināms gadījums, kad Rīgā šajā busiņā ir veikta pat torakotomija un tieša sirds masāža).”

Līdz ar Georga Andrejeva aiziešanu mūžībā, Latvijas sabiedrība un medicīna ir zaudējusi sava laikmeta izcilu personību. Sērojam..

 

Imanta Prēdeļa foto no Paula Stradiņa slimnīcas arhīva