Jaunumi
Kompensācijas ārstniecības personām Rīgā

Lai nodrošinātu pacientu ārstēšanu un aprūpi un piesaistītu papildu personālu slimnīcām, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam, kā arī ģimenes ārstu praksēm Rīgā, no trešdienas, 3. februāra, Veselības ministrija ievieš jaunu atbalsta veidu ārstniecības personām.

Ar naudas kompensācijām plānots piesaistīt jaunos speciālistus pēc kvalifikācijas iegūšanas, kā arī veicināt, lai profesijā atgriežas tie speciālisti, kas šobrīd strādā citās jomās. Tāpat tiks veicināta ģimenes ārstu paaudžu nomaiņa. No Eiropas Sociālā fonda naudas kompensācijām pieejami teju 3 miljoni eiro.

Lai pieteiktos finanšu atbalstam, ārstniecības personai ir jāaizpilda pieteikums un tas jāiesniedz Veselības ministrijā. Pieteikumu veidlapas un visi nosacījumi kompensācijas saņemšanai: https://talakizglitiba.lv/projekti/kompensacijas-arstniecibas-personam-riga

Naudas kompensācijas tiks piešķirtas ārstniecības personām, kas 2020.gada 12.martā nebūs strādājušas ārstniecības iestādē Latvijā, kas ir diena, kad tika izsludināts ārkārtas stāvoklis Covid-19 izplatības dēļ. Uz finanšu atbalstu var pretendēt medicīnas māsas, māsu palīgi, kas strādā stacionārā ārstniecības iestādē Rīgā, un ārstu palīgi, kas strādā NMPD brigādēs atbalsta centros Rīgā. Uz kompensāciju ģimenes ārstu paaudžu nomaiņai var pretendēt ģimenes ārsta prakse Rīgā – pensijas vecuma ģimenes ārsts, kas nodod praksi, un jaunais speciālists, kas to pārņem. 

Atbalstīta tiks kompensācijas piešķiršana, ja ārstniecības persona strādās: Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā, Rīgas Dzemdību namā, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā, Rīgas 2.slimnīcā, u.c iestādē Rīgā, kas atbilstoši veselības aprūpes nozares dokumentiem nodrošina ārstēšanu krīžu novēršanai, kā arī NMPD brigāžu atbalsta centrā Rīgā vai ģimenes ārsta praksē Rīgā.

Projekta ietvaros ārstniecības personām paredzēta:

  • vienreizēja kompensācija ārstniecības personām par darbu Rīgā un papildu kompensācija par katru ģimenes locekli (laulātais, bērni u. c. apgādībā esošas personas); vienreizēja uzturēšanās izdevumu kompensācija;
  • atbalsta pasākumi ģimenes ārstu paaudžu nomaiņai.

Covid-19 izraisītā krīze ir izgaismojusi personāla trūkumu veselības aprūpes jomā, ko īpašu smagi izjūt Covid-19 uzliesmojuma laikā. Naudas kompensācijas ieviestas kā papildu motivācijas pasākums, lai risinātu ārstniecības personāla nepietiekamību.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas aprūpes direktore Inese Budzila: “Diemžēl Austrumu slimnīcas stacionāros vērojam ne tikai Covid-19 pacientu skaita pieaugumu, bet arī tendenci, ka vairumam no šiem pacientiem ir ļoti smaga slimības gaita. Tas prasa papildus aprūpes stundas un attiecīgi arī personāla resursus, kuri jau līdz šim strādājuši kritiskos pārslodzes apstākļos. Ļoti ceru, ka šī medicīnas jomā īstenotā personāla piesaistes programma būs pietiekami motivējoša, lai jau iespējami drīz piesaistītu medicīnas jomas speciālistus darbam vadošajās galvaspilsētas slimnīcās.”

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes locekle Zane Straume:Kā darba devējs cenšamies radīt apstākļus, lai māsas būtu novērtētas, sadzirdētas un saņemtu arī atbilstošāku atalgojumu, tomēr arī Bērnu slimnīcā trūkst aprūpes personāls. Mūsu šī brīža vajadzība būtu piesaistīt aptuveni 50 māsas jeb 10% no kopējā aprūpes personāla, tāpēc novērtētu iespēju piesaistīt darbiniekus ar atbalstu, ko sniedz ESF projekts. Lai arī Latvijā mēs salīdzinoši reti dzirdam par māsu ikdienas darbu, Bērnu slimnīca nebūtu iedomāja bez profesionālas un iejūtīgas aprūpes. Ik dienu redzot pacientu un viņu ģimeņu vajadzības, apmeklējot starptautiskas mācības un profesionāli pilnveidojoties, māsas ir ieviesušas būtiskus uzlabojumus mūsu slimnīcas pakalpojumos. Piemēram, nodrošinot apmācības gan hroniski slimajiem bērniem, gan viņu vecākiem, māsas iedrošina viņus veikt nepieciešamās ikdienas aprūpes procedūras, kas sniedz lielāku patstāvību un brīvību pacientiem ikdienas gaitās.”

Ar šā atbalsta palīdzību iecerēts piesaistīt ārstniecības iestādēm Rīgā 270 speciālistus. ES fonda projektu plānots īstenot līdz 2023. gada 30. septembrim vai līdz pieejamā finansējuma apguvei.

Jau ziņots, ka līdzīgi atbalsta pasākumi ārstniecības personāla piesaistei Eiropas Sociālā fonda projekta ietvaros kopš 2017. gada nogales tiek īstenoti arī reģionos. Visā Latvijā piesaistīto speciālistu skaits sasniedzis jau teju 800. Veselības ministrija turpina atbalsta izmaksu speciālistiem par darbu reģionos un turpina pieņemt pieteikumus, lai nodrošinātu pacientu aprūpi un ārstēšanu.

Autors: Barbara Ālīte, Veselības ministrijas Projektu vadības departamenta Sabiedrisko attiecību speciāliste

ESF logo ansamblis