Padomi Jaunumi
NMPD aicinājums - pasargā savu bērnu no nelaimes. Fona bildē redzams mazs bērns, kurš noskatās, kā pa laipu iet tēvs ar mazu bērnu

Tikai viens mirklis, sekundes simtdaļas.. Tieši tik īss brīdis ir nepieciešams, lai šķietami ikdienišķu dienu aizēnotu nelaime.

Pirms kāda laika saņēmām izsaukumu no kādas ģimenes – pieaugušais uz pavisam īsu mirkli bija novērsis savu uzmanību no mazā, kurš rotaļājās turpat pie mājas dīķa. Un tieši tajā brīdī nepilnus divus gadus vecais bērns iekrita ūdenī. Par laimi pieaugušais to laikus pamanīja, bērnu izvilka no ūdens un nekavējoties tika izsaukti mediķi. Šim stāstam ir laimīgas beigas. Taču ne vienmēr tā notiek..

Sākoties siltākam laikam, ik gadu mūsu mediķi steidz palīgā piemājas dīķos un ūdenstilpnēs slīkušiem bērniem. Diemžēl ne vienmēr mazuļus izdodas glābt. Ir arī tādi izsaukumi, kuros vecāki no mūsu mediķiem saņem skaudro vēsti, ka bērniņš ir miris, neskatoties uz mediķu pūliņiem un ilgstošas cīņas par mazuļa dzīvību pēc reanimācijas pasākumiem turpat notikuma vietā.

Kāpēc tā notiek? Mazi bērni vēl neapzinās briesmas un nespēj izvērtēt riskus savai drošībai, dzīvībai. Viņi cenšas izzināt pasauli caur savām sajūtām - ar lielu zinātkāri un degsmi tos aizrauj viss jaunais un nepieredzētais. Ar žagariņu pabakstīt piemājas ūdenstilpnē iekritušu lapu, iemest akmentiņus, noliekties, lai paņemtu zariņu, kas peld uz ūdens virsmas.. Viens nepareizs solis, līdzsvara nenoturēšana un bērns iekrīt ūdenī, nespēj pats izkļūt laukā, aizrijas, slīkst… Ūdens tuvumā pat acumirklīga uzmanības novēršana no bērna var būt viņa dzīvības vērta.

Tāpēc mēs no sirds aicinām ikvienu pieaugušo ūdens tuvumā pastiprināti uzmanīt bērnus, jo īpaši pašus mazākos! Ievēro šos drošības pamatprincipus ūdenstilpju tuvumā:

  • Vienmēr turi acu priekšā bērnus, jo pat mirklis var kļūt liktenīgs;
  • Ja vienuviet esat vairāki pieaugušie, vienojieties, kurš konkrētajā brīdī pieskatīs bērnus;
  • Nekad neatstāj gados vecāku bērnu uzraudzībā pašus mazākos – tā ir pieaugušo atbildība parūpēties, lai novērstu jebkādas situācijas, kas var apdraudēt bērna dzīvību. Arī vecākie bērni spēlējas, aizraujas un zaudē modrību. Pusaudži ne vienmēr apzinās situāciju bīstamību un spēj ātri reaģēt, ja notiek kas neparedzams;
  • Ja pie mājas ir dīķi, baseini, dziļākas grāvmales ar ūdeni, akas, tie jānorobežo tā, lai bērni vieni paši klāt netiktu, un mazulis ir nepārtraukti jāuzrauga. Piemājas baseinos neatstājiet peldošas rotaļlietas, kas piesaista mazuļa uzmanību.

Sargāsim bērnus un būsim modri. Un atceries – zvani 113, ja notikusi nelaime!