Padomi
Nepārvērt pavasari par nozāģēto, sakropļoto un sadragāto ķermeņa daļu sezonu! Izsaukumu realitāte ir skarba.

Līdz ar pavasara dārza darbiem un rosīšanos sētā, rūc motorzāģi, trimmeri un zāles pļāvēji. Lūdzu, esi uzmanīgs, darbojoties ar šīm iekārtām! To tuvumā pieskati arī bērnus!

Pēdējo dienu laikā esam bijuši jau divos izsaukumos, kur cilvēki guvuši smagas traumas, tīrot neizslēgtus zāles pļāvējus. Vienā gadījumā cilvēks amputēja sev vairākus pirkstus, bet otrā gadījumā teju visi plaukstas pirksti palika karājoties ādā. Trauma tik nopietna, ka  traumēto ķermeņa daļu var neizdoties saglabāt un nākties noņemt pavisam.

Bijām arī izsaukumā pie četrus gadus veca bērna. Mazulis mājas pagalmā pieskrēja pie ieslēgta zāles pļāvēja, un zābaciņš tika ierauts agregātā. Slimnīcā nogādāts ar norautu pirkstu, dragātām un plēstām brūcēm kājā ar cīpslu un nervu bojājumiem.

Sakropļotas rokas, norauti pirksti šopavasar arī tiem, kuri neuzmanīgi darbojušies ar motorzāģi vai ripzāģi. Atsevišķās reizēs asiņošana bija tik spēcīga, ka mediķiem to izdevās apturēt vien uzliekot žņaugu. Tāpat, strādājot ar krūmgriezi, kāds vīrietis guva ~ 15 cm garu  un ļoti dziļu brūci kājā ar plašu mīksto audu, nervu un asinsvadu bojājumiem. Lai gan apkārtējie sniedza palīdzību un nospieda brūci, līdz mediķu ierašanās brīdim bija zaudēts liels asiņu daudzums, kas apdraudēja dzīvību.

Darbojoties sētā un dārzā, esi uzmanīgs ne vien ar ierīcēm, bet arī kāpjot pa trepēm vai kokā! Dažas dienas atpakaļ cietušais dārzā zāģēja kokiem zarus. Viņam aizķērās kāja, un ar labo aci uzkrita tikko zāģētam zaram. Zars palika iedūries acs ābolā. Citā gadījumā, labojot mājas jumtu, cietušais krita no 6-7 metru augstuma, gūstot galvas, mugurkaula, kājas un iekšējo orgānu traumas.  Bet vēl citā situācijā iegurņa trauma gūta, krītot no 3 metru augstuma, kad noslīdēja trepes, zāģējot kokam zarus.

Mācies no citu kļūdām!

Esi uzmanīgs – sargi sevi un bērnus, atceries par drošību, piesardzību! Tāpat, veicot darbus, atturies no alkohola lietošanas, jo nereti tieši reibums ir bijis traumas gūšanas iemesls.

  • Kā palīdzēt, ja nelaime notikusi, atradīsi NMPD mājaslapā, pirmās palīdzības padomu sadaļā: