Jaunumi

Sestdien, 27.martā, Latvijas Ārstu biedrības rīkotajā “Gada balva medicīnā 2020” svinīgajā ceremonijā pasniegtas balvas 15 nominācijās, godinot mediķus par darbu sabiedrības veselības labā. Ceremonijas ietvaros pasniegtas arī trīs Veselības ministrijas speciālbalvas.

Balvu nominācijā “Gada ārsta palīgs 2020” saņēma mūsu kolēģis - Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) ārsta palīgs Genādijs Rusanovs. Kolēģi viņu raksturo kā ļoti mērķtiecīgu un ar augstu atbildības sajūtu. Daudzi īpaši uzsver viņa godīgumu, kompetenci un spēju pārliecinoši rīkoties nestandarta situācijās. Covid-19 pandēmija arī NMPD ikdienas darbā ienesa jaunus uzdevumus, kam vajadzēja rast risinājumus. Un tieši G. Rusanovs bija viens no pirmajiem, kas pērn pavasarī bez šaubīšanās devās tobrīd nezināmajā – palīdzēt Covid-19 pacientiem. Tieši pirms gada martā viņš aktīvi piedalījās pirmās Covid-19 testēšanas brigādes izveidē, ar savu iniciatīvu un rīcību iedrošinot arī citus kolēģus darbam ar jaunu un vēl nezināmu slimību. Šis bija pirmā ļoti nozīmīgā iniciatīva, pēc kā dienests ar daudzu savu darbinieku aktīvu līdzdalību izvērsa arī mobilo testēšanas punktu darbu un izbraukumus uz sociālās aprūpes iestādēm, kas ļāva Latvijā attīstīt jaunus risinājumus plašai iedzīvotāju testēšanai, un ko vēlāk pakāpeniski varēja pārņemt pašas laboratorijas.

Savukārt vienu no trim Veselības ministrijas speciālbalvām Veselības ministrs Daniels Pavļuts pasniedza NMPD Operatīvās vadības centra (OVC)  komandai un tās vadītājai ārstei Raitai Krišjānei par spēju augstas spriedzes apstākļos vienlaikus sniegt atbalstu gan iedzīvotājiem, gan brigādēm izsaukumu vietās, gan ļoti sarežģītās situācijās koordinēt visā valstī hospitalizāciju plūsmu 24 stundas diennaktī.

Operatīvās vadības centra komandā ir dežūrārsti, kuri atbild par visu, kas diennaktī notiek operatīvajā režīmā NMPD ar izsaukumiem, brigādēm, pacientu hospitalizācijām. Dežūrārsti risina jebkuru sarežģījumu, lai pacienti saņemtu savlaicīgi palīdzību. Komandā ir dispečeri, kas pieņem iedzīvotāju zvanus un izsaukumos nodrošina atbalstu arī brigādēm. Tāpat komandas daļa ir ārsti konsultanti, kuri iedzīvotājus konsultē situācijās, jo tomēr brigāde nav nepieciešama, bet mediķa padoms ir vajadzīgs.

Kā uzsver NMPD vadība – pamatoti varam teikt, ka Operatīvās vadības centra komanda ir iznesusi ļoti lielu Covid-19 darba gada smagumu. No viņu darba ir atkarīgs ne vien tas, kā tiekam galā ar pandēmijas radītiem izaicinājumiem dienestā, bet arī veselības sistēmā kopumā. Šie cilvēki iznes ļoti lielu krīzes smagumu uz saviem pleciem, būdami atbalsts gan iedzīvotājiem, gan visām mūsu brigādēm izsaukumu vietās, gan koordinējot hospitalizāciju plūsmu. Ne reizi vien kolēģi atzīst, ka tieši ar Operatīvās vadības centra komandu viss sākas un zināmā mērā arī noslēdzas mūsu dienestā – no  pirmā zvana līdz pacienta nodošanai slimnīcā. Viņi ir kā dienesta sirds, kas iekustina un nodrošina visus operatīvos procesus jeb mūsu ‘asinsriti’.

Plašāku informāciju par visiem apbalvojumu saņēmējiem var lasīt Latvijas Ārstu biedrības mājaslapā.

Mediķis saņem balvu
sieviete saņem balvu