Jaunumi
Jaunā "kapsula" uz nestuvēm pie operatīvā auto
Foto: NMPD Izmantojot dienesta fotogrāfijas, atsauce uz autoru NMPD ir obligāta.

Piektdien, 19.martā, ASV vēstnieks Latvijā Džons Kārvails veselības ministram Danielam Pavļutam pasniedza vērtīgu un noderīgu dāvinājumu Neatliekmās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD). Vairāk nekā 134 tūkstošus eiro vērtas  divas kapsulai līdzīgas  mobilas izolācijas sistēmas, kas paredzētas pacientu transportēšanai.

Šādas hermētiski noslēdzamas „kapsulas” citur pasaulē ierasti lieto sevišķi bīstamu infekcijas slimību gadījumos, kā, piemēram, SARS, mēris, Ebola. Taču šobrīd, pandēmijas apstākļos, tās var izmantot arī tajos gadījumos, kad uz augstāka līmeņa slimnīcu specializētas medicīniskās palīdzības saņemšanai steidzami jāpārved smagi slims Covid-19 pacients, kura stāvoklis ir kritisks un kuram nepieciešams nodrošināt mākslīgo plaušu ventilāciju.

„Kapsula” galvenokārt nodrošina inficētā pacienta izolēšanu un vīrusa neizplatīšanos ārējā vidē, tā pasargājot mediķus. NMPD brigāžu personālam tas ir īpaši svarīgi, jo slimnieka transportēšana no reģioniem uz specializētām klīnikām Rīgā var aizņemt pat vairākas stundas un ilgstošs, ciešs kontakts ar šādu pacientu, kura stāvoklis ir smags un saslimšanas simptomi sevišķi izteikti, var būt ļoti riskants. Pacienta izolācija „kapsulā” tiek panākta ar īpašu tehnoloģiju – tā ir kā hermētiski noslēgta „kaste” ar gaisa filtrācijas sistēmu, kas attīra pacienta izelpoto inficēto gaisu, neļaujot vīrusam nokļūt apkārtējā vidē.

Ierīce konstruēta uz nestuvēm, tā ir viegli pārvietojama. Tā radītā tā, lai transportēšanas laikā mediķi varētu veikt visas nepieciešamās darbības, tostarp arī dzīvību uzturošas manipulācijas. “Kapsulas” augšdaļa ir caurspīdīga, tāpēc iespējams vizuāli novērot pacientu, tās korpusā ir izvietoti vairāki “porti”, caur kuriem var veikt visas nepieciešamas darbības. Bet kapsulas sānos ir īpašas atveres, kas paredzētas plaušu mākslīgās ventilācijas kontūrām, sirdsdarbības monitorēšanas kabeļiem un cita veida aprīkojuma izmantošanai atkarībā no pacienta veselības stāvokļa.

Kopumā NMPD rīcībā šobrīd ir četras šāda tipa iekārtas. Sākoties pandēmijai, pērn, aprīlī, dienests par budžeta līdzekļiem iegādājās divas saliekamas ierīces, kuru pielietošanas mērķis ir tāds pats, bet to sagatavošanai ir nepieciešams ilgāks laiks. Tagad saņemtās ierīces ir gatavas lietošanai uzreiz un jebkurā brīdī, un nav nepieciešams laiks iekārtas montēšanai pirms katra pacienta. Tāpat ieguvums ir tas, ka šīm iekārtām ir regulējama nestuvju daļa un tās var pielāgot pacienta vajadzībām.

„Kapsulas” Latvijas valdībai dāvina ASV vēstniecības Aizsardzības sadarbības birojs.

ASV Bruņoto spēku Virspavēlniecības Eiropā Civilās sadarbības programma ietvaros. Šis dāvinājums ir septītais Civilās sadarbības programmas projekts COVID-19 izplatības ierobežošanai, ko ir īstenojis ASV vēstniecības Aizsardzības sadarbības birojs. Kopumā ASV valdība dažādu programmu ietvaros Latvijai ir sniegusi atbalstu 635 tūkstošu ASV dolāru apmērā COVID-19 krīzes pārvarēšanai.

ASV vēstniecības Aizsardzības sadarbības birojam ir izveidojusies cieša sadarbība ar NMPD Civilās sadarbības programmas ietvaros. Kopš 2014.gada Civilās sadarbības programma ir finansējusi četru NMPD brigāžu atbalsta centru renovāciju. Kopējais šo projektu finansējums ir 3 miljonu ASV dolāru.