Gatavība.Rīcība.Dzīvība. Jaunumi
120 gadus ceļā pie pacientiem - no zirga karietes līdz pat 200 zirgspēkiem.

1.marts – tieši šo dienu pirms 120 gadiem varam uzskatīt par sākumu pirmsslimnīcas neatliekamās medicīniskās palīdzības attīstībai Latvijā.

1904.gada 1.martā Rīgas Ātrās ārsta palīdzības biedrība nodibināja savu pirmo staciju. Tajā diennakts maiņās bez atlīdzības dežurēja astoņi ārsti, ik pa četrām stundām nomainot vienam otru, viens algots feldšeris un divi nesēji, kuri izsaukumos devās ar divjūgu karieti vai kamanām ziemas laikā. Šīs izsaukumu brigādes rīcībā gan bija tikai nestuves un medikamentu koferis – iespēju palīdzēt notikuma vietā vai pa ceļam praktiski nebija, tāpēc tās galvenais uzdevums bija nogādāt pacientu pie ārsta uz staciju.

Attīstoties tehnoloģijām, zirgus pakāpeniski nomainīja dažādi spēkrati, kas laika gaitā tika atbilstoši pielāgoti pacientu un mediķu vajadzībām.

Mūsdienu operatīvie transportlīdzekļi jau kļuvuši par tādām kā reanimācijas palātām uz riteņiem, ar medicīnisko aprīkojumu un tehnoloģiskajiem risinājumiem, kas piemēroti ne tikai smagi cietušo transportēšanai, bet arī dzīvību glābšanai un uzturēšanai no notikuma vietas līdz pat ārstniecības iestādei.

Šo 120 gadu laikā medicīniskās palīdzības nodrošināšana pirmsslimīnīcas etapā  kļuvusi par nozīmīgu posmu ne tikai kopējā veselības aprūpes sistēmā, attīstoties operatīvajiem transportlīdzekļiem un palīdzības sniegšanas iespējām notikuma vietā, bet arī būtiski pieaugusi NMPD loma katastrofu medicīnas, civilās aizsardzības un valsts kopējās drošības kontekstā.

Lai arī NMPD kā vienots dienests izveidojies pirms 15 gadiem, mūsu vidū arī šodien ir kolēģi, kuri vairākus gadu desmitus bijuši daļa no pārmaiņu laikiem un piedzīvojuši neatliekamās medicīniskās palīdzības virzību augšup.

Šis darbs nevienā laikā nav bijis vienkāršs un viegls, drīzāk izaicinošs un prasījis daudz spēka, taču par spīti visam – kolēģu ieguldījums un mērķtiecība kalpo kā pamats tam, kur mēs esam šobrīd un kādu palīdzību spējam nodrošināt ikvienam Latvijas iedzīvotājam kā ikdienā, tā ārkārtas situācijās. Mūsu misija ir glābt un saglabāt cilvēku dzīvības, un tā dzīvo mūsu sirdīs ik dienu cauri gadsimtiem.


Vai zināji, ka:

  1.  1904.gadā, lai pacientu pārāk nekratītu, traucoties pa bruģi,  pirmajai izsaukumu karietei bija pierīkotas atsperes, bet riteņi pārvilkti ar gumiju;
  2. pirmais reanimācijas mikroautobuss pasaulē tika radīts tieši šeit, Latvijā;
  3. Tāds auto, kādu šobrīd  redzams Rīgas ielās, parādījās tikai šī gadsimta sākumā. Līdz tam mediķu auto krāsojums bija ļoti dažāds – zils, zaļš, pelēks u.c.
  4. astoņdesmito gadu beigās lielā daļā transporta līdzekļu aprīkojums bija pieticīgs -  tikai fiksācijas šinu komplekts un kruķi, uz kuriem pacients ar savainotu kāju varēja aizlekt līdz mašīnai;
  5. ilgu laiku vienīgā atsāpināšanas metode izsaukumos bija “smieklu gāze’ – smejies vai raudi.