Situācijā, ja Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs sniedz prognozes par spēcīgu salu (oranžais un sarkanais līmenis) Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķi aicina būt piesardzīgiem un saudzēt savu veselību. Bez īpašas vajadzības nedodies ārā, ja tomēr tas nepieciešams, tad ārpus telpām pavadi maksimāli īsu laiku un ģērbies atbilstoši, tostarp uzvelc siltu šalli, cepuri, cimdus. Parūpējies par tiem, kuri ir neaizsargāti – cilvēkiem neapkurinātos mājokļos, senioriem, kuri dzīvo vieni un bezpajumtniekiem.

Iespējamais apdraudējums

Aukstuma negatīvām sekām vairāk pakļauti vecāki cilvēki, mazi bērni un zīdaiņi, cilvēki ar hroniskām saslimšanām, grūtnieces, bezpajumtnieki, cilvēki alkohola reibumā ārā u.c.

Šādos laikapstākļos iedzīvotāji var ciest no ķermeņa atdzišanas (hipotermijas), ja ilgstoši atrodas aukstumā (ārā vai neapkurinātās telpās). Hipotermija var izraisīt smagus veselības traucējumus un ir bīstama cietušā dzīvībai. Cilvēki var gūt arī atsevišķu ķermeņa daļu apsaldējumus, kuru ārstēšana var būt ilga un sarežģīta vai gūto bojājumu dēļ tās var tikt amputētas.


Ieteicamā rīcība

  • Pēc iespējas mazāk uzturies ārpus telpām - šie nebūs piemēroti laikapstākļi  sportošanai, brīvā laika pavadīšanai vai ilgstoša fiziska darba veikšanai ārā.
  • Piezvani biežāk, apraugi un uzmani cilvēkus, kuri dzīvo vieni. Jo īpaši, ja cilvēks ir gados, sirgst ar kādu hronisku saslimšanu vai lieto apreibinošas vielas.
  • Ja nepieciešams uzturēties ārpus telpām, izvēlies laikapstākļiem atbilstošu apģērbu- biezu, siltu, vieglu, brīvu, kas neierobežo kustības. Ģērbies vairākās kārtās. Cepuri vari papildināt ar masku, kas nosedz galvu un kaklu. Muti un degunu aizsedz ar šalli, lai aizsargātu elpceļus un plaušas no aukstā gaisa ieelpošanas. Rokās obligāti velc cimdus un ziemas apstākļiem atbilstošus apavus.
  • Ja redzi kādu pakritušu  un guļam uz ielas, neesi vienaldzīgs. Obligāti pieej klāt guļošajam, uzrunā viņu, papurini pie pleca, lai saprastu, vai vari palīdzēt viņam piecelties un nokļūt siltumā.  Ja cilvēkam nepieciešama palīdzība, informē par to operatīvos dienestus, zvanot uz ārkārtas tālruni 112.

Kā sniegt palīdzību apsaldējumu un hipotermijas gadījumā?

Pirmās palīdzības padomus, kā rīkoties apsaldējumu un hipotermijas gadījumā un kā to atpazīt, atradīsiet sadaļā "Kā palīdzēt cietušajam - ķermeņa atdzišana".