Latviski    In English    По-русски

Ebolas vīrusa uzliesmojums Rietumāfrikas valstīs

31.07.2014
NMP dienests kā PVO kontaktpunkts Starptautisko veselības aizsardzības noteikumu izpratnē turpina 24/7 režīmā saņemt, izvērtēt un sekot informācijai PVO uzraudzības tīklā par Ebolas vīrusa uzliesmojumu, kas 2014. februārī sākās Gvinejā un šobrīd izplatās arī Libērijā un Sjerraleonē.

Ebolas vīrusslimība

Reti sastopama, smaga, bieži letāla slimība, ko izraisa Ebolas vīruss. Inficēties iespējams cieša kontakta rezultātā caur asinīm un citiem ķermeņa sekrētiem. 

Inkubācijas periods ilgst 2–21 dienu, un pēc šā perioda slimība var sākties pēkšņi ar drudzi, muskuļu sāpēm, nespēku, galvassāpēm. Tam seko vemšana, caureja, izsitumi un aknu un nieru disfunkcija.

Pret Ebolas vīrusu nav vakcīnas. Pacientiem piemēro simptomātisku ārstēšanu. Atkarībā no vīrusa paveida mirst 25% līdz 90% no saslimušajiem.

Izplatība (PVO dati)


Risks

Risks uzliesmojuma tālākai izplatībai ES valstīs, tai skaitā Latvijā, šobrīd tiek vērtēts kā zems.  PVO neiesaka noteikt nekādus ceļošanas vai tirdzniecības ierobežojumus uz uzliesmojuma skartajām valstīm un papildus iesaka ceļotājiem un uzņēmējiem iepazīties ar PVO apkopoto informāciju par Ebolas vīrusu (informācija angļu valodā).

Ieteikumi ceļotājiem, kuri dodas uz skartajām valstīm

Pat tad, ja jūs dzīvojat slimības skartajā apvidū vai esat apmeklējuši šo apvidu ceļojot, inficēšanās risks ar Ebolas vīrusu ir ārkārtīgi mazs, ja vien jūs neesat tieši saskārušies ar dzīvu vai mirušu inficētu cilvēku vai dzīvnieku ķermeņa šķidrumiem.

Jūs nevarat saslimt ar Ebolas vīrusu, publiskās vietās nejauši saskaroties ar cilvēkiem, kuri neizskatās slimi. Jūs nevarat inficēties ar Ebolas vīrusu, aiztiekot naudu, pārtikas preces.

Lai arī risks saskarties ar Ebolas vīrusu ir ārkārtīgi mazs, turpmāk minētie preventīvie pasākumi palīdzēs novērst inficēšanās risku:

  • izvairieties no tieša kontakta ar slimnieka vai līķa asinīm vai citiem ķermeņa šķidrumiem un neaiztieciet potenciāli inficētus priekšmetus;

  • izvairieties no tuva kontakta ar savvaļas dzīvniekiem un neēdiet savvaļas dzīvnieku gaļu;

  • izvairieties no neaizsargātiem dzimumsakariem.

  • mazgājiet un mizojiet augļus un dārzeņus pirms to lietošanas uzturā.

Tomēr esiet uzmanīgi!

Ceļotājiem, kas atgriežas no Ebolas vīrusa skartās teritorijas un konstatē slimības simptomus – paaugstinātu ķermeņa temperatūru, galvassāpes, caureju un muskuļu vājumu, jāvēršas pēc medicīniskās palīdzības un jāmin, ka nesen bijuši slimības skartajā valstī.

Vairāk informācijas Eiropas Slimību un profilakses kontroles centra tīmekļa vietnē (angļu val.)

Atpakaļ