Latviski    In English    По-русски

Latvija saņem pirmos individuālos aizsardzības līdzekļus no Eiropas vienotā iepirkuma

08.06.2020

Pirmdien, 8.jūnijā, Latvija saņēmusi pirmos individuālās aizsardzības līdzekļus, kuri iegādāti Eiropas Komisijas organizētā vienotā iepirkuma ietvaros. Veselības nozares vajadzībām šobrīd piegādātas 25 000 aizsargbrilles un 100 000 sejas ķirurģiskās maskas.

Šā gada 3.martā Ministru kabinets no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem* piešķīra 752 301 eiro Eiropas Savienības kopējā iepirkuma nodrošināšanai. Finansējums paredzēts individuālo aizsardzības līdzekļu (cimdi, sejas ķirurģiskās maskas, aizsargbrilles, respiratori, kombinezoni, halāti) iegādei veselības aprūpes iestāžu vajadzībām. Gan aizsardzības līdzekļu cenas, gan specifikāciju nosaka Eiropas Komisijas noslēgtie ietvara līgumi ar iepirkumā uzvarējušiem uzņēmumiem. Pirmās piegādes izmaksas Latvijai ir 228 000 eiro, t.sk. 58 000 eiro par sejas ķirurģiskajām maskām, bet 170 000 eiro aizsargbriļļu iegādei. Gan no Veselības inspekcijas, gan Patērētāju tiesību aizsardzības centra ir saņemti apliecinājumi par minēto aizsardzības līdzekļu dokumentācijas izsekojamību un atbilstību Eiropas Savienības prasībām.  

Ņemot vērā ierobežoto individuālās aizsardzības līdzekļu pieejamību, Eiropas Komisija februāra vidū pieņēma lēmumu organizēt Eiropas Savienības dalībvalstu kopējo iepirkumu. Sarežģīto situāciju pasaulē ar individuālās aizsardzības līdzekļu pieejamību apliecina vairāk kā trīs mēnešu ilgais process, kādā vienotais Eiropas iepirkums ir īstenojies tikai daļēji. Šā gada februāra beigās Eiropas Komisijas Veselības un pārtikas drošības direktorāts izsludināja iepirkumu visām nepieciešamajām pozīcijām (elpceļu, acu, roku un ķermeņa aizsardzībai), taču uz iepirkuma atvēršanu 10.martā tika piedāvāti tikai roku un ķermeņa aizsardzības līdzekļi. Tā kā neviens pretendents nebija gatavs piegādāt nepieciešamos elpceļu un acu aizsardzības līdzekļus, tad Eiropas komisija iepirkumu šīm pozīcijām organizēja atkārtoti. Latvija savu pasūtījumu veica 6.maijā, noslēdzot līgumus par aizsargbriļlu un sejas ķirurģisko masku piegādi. Savukārt respiratoru un kombinezonu iegāde Eiropas vienotā iepirkuma ietvaros šobrīd nerealizējas, jo Eiropas Komisija vēl risina jautājumus ar potenciālajiem respiratoru piegādātājiem, savukārt iepirkumā vienīgais kombinezonu piegādātājs nevar nodrošināt Eiropas valstīm kombinezonus ar atbilstošiem CE sertifikātiem.


*MK rīkojums Nr 79. “Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem””

 

Atpakaļ