Latviski    In English    По-русски
Glābt un saglabāt cilvēku dzīvības

NMP dienests apbalvojis līdzcilvēkus par drosmi un gatavību sniegt pirmo palīdzību kritiskos brīžos

07.08.2017

Atzīmējot septiņu gadu jubileju, kopš Latvijā ir izveidots vienots Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, vasaras vidū svinīgā ceremonijā Rīgā pasniegti dienesta apbalvojumi vairākiem līdzcilvēkiem par drosmi palīdzēt nelaimē nonākušajiem.

Apbalvojumu “Par varonību” NMP dienests piešķir līdzcilvēkiem, kuri līdz mediķu brigādes atbraukšanai ir ātri un pareizi rīkojušies negadījuma vietā, sniedzot pirmo palīdzību un glābjot pacientu dzīvības kritiskos brīžos.

Šogad apbalvojums pasniegts desmit līdzcilvēkiem, kuru pašaizliedzīga rīcība ļāvusi izglābt triju cilvēku dzīvības. Ne velti apbalvojumam “Par varonību” simboliski izvēlēta sarkanā krāsa, kas apliecina drosmi, cīņu un uzvaru.

NMP dienesta apbalvojumu “Par varonību” saņēma Artūrs Mačāns, Gints Metāls un Linda Miķelsone. Pagājušā gada vasarā Kurzemē kāds 59 gadus vecs vīrietis, vadot automašīnu, iebrauca grāvī. Kā izrādījās, negadījuma iemesls bija pēkšņas veselības problēmas – vīrietis bija bezsamaņā un neelpoja. Tā kā negadījums bija noticis ārpus apdzīvotas vietas, līdz brigādes ierašanās brīdim izšķirošs bija fakts, ka vīrietis automašīnā nebija viens. Proti – notikuma vietā NMP dienesta brigādes mediķi pārņēma atdzīvināšanas pasākumus no šiem trijiem jauniešiem – automašīnas pasažieriem, kuri rīkojās nekavējoties un viens otru nomainot, veica sirds netiešo masāžu. Mediķi turpat negadījuma vietā vēl pusstundu turpināja cīnīties par vīrieša dzīvību, līdz atjaunojās asinscirkulācija, elpošana un vīrietis atguva samaņu.

NMP dienesta apbalvojums “Par varonību” pasniegts arī darba kolēģiem Zemgalē - Mārim Bondaram, Mārim Bērziņam, Leldei Upītei, Solvitai Bogdanovičai un Jurim Čaupjonokam. Pagājušā gada nogalē kabinetā pie galda saļimušu savā darbavietā kolēģi atrada 61 gadu vecu sievieti. Sieviete bija bez samaņas un neelpoja. Zvanot uz ārkārtas tālruni ‘113’, nekavējoties tika izsūtīta mediķu brigāde, tomēr saruna ar to nebeidzās: NMP dienesta Operatīvās vadības centra dežūrārste Sandra Barisa mudināja klātesošos uzsākt palīdzības sniegšanu. Pēc sniegtajām norādēm kolēģi, vienam otru nomainot, veica atdzīvināšanas pasākumus, līdz ieradās mediķi un pārņēma palīdzības sniegšanu. Sieviete pēc veiksmīgas reanimācijas ir atveseļojusies un atgriezusies darbā.

Šī gada sākumā Rīgā kādam 54 gadus vecam vīrietim, kravas auto vadītājam, bija palicis slikti – kā ‘113’ dispečeram norādīja zvanītājs, vīrietim sākušies krampji, viņš zaudējis samaņu un pārstājis elpot. Nekavējoties nosūtīta mediķu brigāde, bet notikuma vietā ātri reaģēja arī kāds no klātesošajiem, uzsākot sirds netiešo masāžu. Viņam pievienojās arī otrs līdzās esošais cilvēks un abi kopā, vienlaikus konsultējoties ar NMP dienesta Operatīvās vadības centra dežūrārsti Sandru Barisu, līdz pat mediķu brigādes ierašanās brīdim veica atdzīvināšanas pasākumus. Brigādei ierodoties notikuma vietā, tiek pārņemti reanimācijas pasākumi un izdodas atjaunot vīrieša sirdsdarbību, bet ceļā uz slimnīcu vīrietis atguva arī samaņu. Apbalvojums „Par varonību”, sakot paldies par drosmi un pašaizliedzību diviem iepriekš nepazīstamiem cilvēkiem, kurus kopā saveda šis notikums, tika pasniegts Staņislavam Koteļņikovam un Aigaram Polim

Šogad visi trīs NMP dienesta apbalvojumiem nominētie gadījumi ir saistīti ar reanimācijas pasākumu veikšanu, taču ikdienā ir ne mazums arī citu kritisku situāciju, kas prasa tūlītēju un pareizu rīcību no līdzcilvēkiem – smagas traumas un dzīvībai bīstama asiņošana, insulta, infarkta simptomu atpazīšana un ātra rīcība, apdegumi, dzīvībai bīstamas alerģiskas reakcijas pēc indīgu kukaiņu dzēlieniem un daudzas situācijas, kas liek apzināties pirmās palīdzības zināšanu nozīmīgumu ikdienā mums katram. 

Kā uzsver NMP dienesta direktore Sarmīte Villere: “Lai cik lielu ātrumu pēdējās desmitgadēs uzņēmuši mūsu transportlīdzekļi, lai cik progresīvas iespējas piedāvā medicīnas sasniegumi, tomēr dzīvības glābšanā izšķirošas var izrādīties tieši pirmās minūtes un pat sekundes pēc negadījuma. Nozīmīga ir ikviena cilvēka gatavība rīkoties situācijās, kad otrs nonācis nelaimē – pirmkārt, nepaiet garām, apstāties un apjautāties un, otrkārt - zināt, kā rīkoties un kā sniegt pirmo palīdzību. Tā ir izpratne par savstarpējo cilvēcību, kas mūsu sabiedrībā jāstiprina, tajā skaitā godinot tos cilvēkus, kuri to ir spējuši paveikt.”

Fotogrāfijas no apbalvošanas skatīt šeit: http://bit.ly/Varoniba

Atpakaļ