Latviski    In English    По-русски

Poliomielīts

Poliomielīts jeb bērnu trieka (grieķu: poliomyelitis) ir akūta smaga vīrusu infekcijas slimība, ko izraisa poliovīruss. Organismā vīruss nokļūst caur gremošanas traktu un izplatās ar asinīm uz centrālo nervu sistēmu. Tas sagrauj nervu šūnas, kas aktivizē muskuļus, tādējādi var iestāties smaga neatgriezeniska paralīze vai pat nāve.

Lai gan 2002.gada 22.jūnijā Latvija, pierādot augstu imunizācijas aptveri un efektīvu epidemioloģisko uzraudzību, tika sertificēta kā no poliomielīta brīva valsts, tomēr, ņemot vērā situāciju pasaulē, arī Latvijā pastāv poliomielīta vīrusa izplatīšanās risks. Galvenokārt, jāvērš uzmanība poliomielīta ievešanas riskam Latvijā no pasaules teritorijām, kurās turpinās savvaļas poliovīrusa cirkulācija.

Latvijā darbojas Nacionālās poliomielīta uzraudzības komisija, kuras mērķis ir veikt poliomielīta izplatības epidemioloģisko uzraudzību valstī, nodrošinot Pasaules Veselības organizācijas Latvijas Republikai piešķirto statusu „no poliomielīta brīvs”.

Ievešanas risks

Iespēja inficēties ar poliomielītu ir Āzijas un Āfrikas valstīs. Par endēmiskām valstīm joprojām tiek uzskatītas Pakistāna, Afganistāna un  Nigērija. Endēmiskajās teritorijās ar poliomielītu visbiežāk slimo bērni vecumā līdz 5 gadiem, tomēr risks inficēties ar poliovīrusu pastāv jebkura vecuma nevakcinētai personai.

2011.gadā par ievestiem poliomielīta gadījumiem ziņoja arī citas Āfrikas valstis (Angola, Čada, Kongo Demokrātiskā Republika, Kotdivuāra, Burkina Faso, Mali, Gvineja, Kongo, Nigēra, Gabona).  2011.gadā savvaļas poliovīrusu ievešana izraisīja lielu poliomielīta uzliesmojumu arī Tadžikistānā, kam sekoja infekcijas ievešana Kazahstanā, Turkmenistānā un Krievijā.

2013.gada sākumā Pasaules veselības organizācija kā augstu vērtē risku tālākai poliovīrusa starptautiskai izplatībai no Pakistānas, Afganistānas un Nigērijas (endēmiskās valstis), kā vidēju - no Nigēras un Ēģiptes (atsevišķi savvaļas poliovīrusa atklāšanas gadījumi).

Izplatīšanās ceļi

Poliomielīta ierosinātāji ir enterovīrusu dzimtas trīs tipu poliomielīta vīrusi. Infekcijas avots ir cilvēks (slimnieks vai nēsātājs). Izplatīšanās veids - fekāli-orāls, vīrusa izplatīšanās iespējama arī gaisa-pilienu ceļā. Vīruss ir izturīgs ārējā vidē pret izžūšanu un sasaldēšanu, labi saglabājas ūdenī. Inkubācijas periods ilgst no 5 līdz 40 dienām pēc vīrusa iekļūšanas organismā.

Poliomielīta simptomi

Slimībai ir divas formas:

  • Neparalītiskā forma - viegls poliomielīta saslimšanas gadījums, slimība var līdzināties parastai vīrusu infekcijai bez izteiktiem simptomiem, ar īslaicīgu drudzi, iesnām, rīkles gļotādas iekaisumu (faringīts), vemšanu, vieglu meningītu, paralīze nav raksturīga.

  • Paralītiskā forma (2 – 4% gadījumu)  - smags poliomielīta saslimšanas gadījums, slimībai raksturīga paaugstināta ķermeņa temperatūra, galvassāpes, nespēks, caureja, vemšana, centrālās nervu sistēmas bojājumi, muskuļu vājums, rīšanas traucējumi, apgrūtināta elpošana, paralīze. Daļai saslimušo paralīzes var saglabāties visu mūžu.

Minēto pazīmju parādīšanās gadījumā, nekavējoties jāvēršas pie ārsta!

Slimības ārstēšana

Ārstēšana poliomielīta gadījumā ir simptomātiska, kas nozīmē, ka svarīgākais ir novērst slimības izraisītos simptomus.

Profilakse

  • Atbilstoši Pasaules veselības organizācijas rekomendācijām, ceļotājiem, kuri dodas uz poliovīrusu skartajām valstīm, kā arī valstīm, kur reģistrēti ievesti gadījumi, jābūt pilnībā vakcinētiem.

  • Neimunizētām personām, kas plāno doties uz poliomielīta skartajiem rajoniem, vajadzīgs pilns vakcinācijas kurss — trīs potes.

  • Vakcinētiem cilvēkiem, kas saņēmuši trīs un vairāk vakcīnas devas pret poliomielītu, pirms ceļošanas ieteicams saņemt vienu poti.

Svarīgi zināt! Dodoties uz infekcijas skartajiem reģioniem, ceļojuma laikā jāmazgā rokas ar ziepēm un ūdeni, gadījumos, kad tās nav pieejams var izmantot spirtu saturošu roku želeju. Rokas jāmazgā bieži, īpaši pēc tualetes apmeklējuma, autiņbiksīšu maiņas, pirms ēdiena gatavošanas, klepojot, šķaudot utt. Uzturā jāpatērē tikai termiski apstrādāti pārtikas produkti, kas tiek pasniegti karsti. Piena produktus uzturā patērēt var tikai pasterizētus. Augļus un dārzeņus izvēlēties vajadzētu tādus, kurus iespējams pašam nomazgāt un nomizot. Dzert tikai vārītu ūdeni vai ūdeni un dzērienus, kas pildīti neatvērtās pudelēs. Jāizvairās no ledus lietošanas.

Pastāvot riskam sastapties ar ievestiem poliomielīta vīrusa gadījumiem Latvijā, kā arī citviet pasaulē, valsts apmaksā bērnu vakcināciju pret poliomielītu. Vakcinācijas kalendārā iekļauta vakcīna pret poliomielīta vīrusu bērniem 2, 4, 6, 12 - 15 mēnešos. 

Attēls: http://www.rcsb.org/pdb/home/home.do

Atpakaļ