Latviski    In English    По-русски

Dzeltenais drudzis

Dzeltenais drudzis ir smaga akūta vīrusa izraisīta infekcijas slimība, ar kuru iespējams inficēties moskīta koduma rezultātā. Moskīti ir dzēlīgi siltzemju odi un kā dzeltenā drudža pārnēsātāji ir tipiskākais inficēšanās avots. Vīruss, iekļūstot organismā ar oda siekalām, savairojas limfmezglos, nonāk asinīs un izplatās pa visu organismu, radot dažādu orgānu (liesas, aknu, nieru, limfmezglu) bojājumus. Kopš 1935.gada ir pieejama dzeltenā drudža vakcīna.

Inficēšanās ceļi

Dzelteno drudzi izraisošais vīruss pieder pie flavivīrusu cilmes (Flaviviridae). Dzeltenā drudža vīrusa pārnēsātāji ir moskīti, kas cilvēkus var inficēt koduma ceļā. Eiropas Savienības dalībvalstu teritorijā dzeltenā drudža vīrusa pārnēsātāji dabā nav sastopami. Tomēr dzeltenā drudža vakcīna nepieciešama ceļotājiem, kas dodas uz tām teritorijām, kurās vīruss ir satopams. Pasaules veselības organizācija par vīrusam raksturīgām ir atzinusi 33 Subsahāras reģiona valstis Āfrikā, kā arī teritorijas Centrālamerikā un Dienvidamerikā. Inficēšanās riski pastāv arī reti apdzīvotās teritorijās, kur ir ciešs cilvēku un pērtiķu kontakts, kā arī blīvi apdzīvotās teritorijās, kur vīruss var tikt nodots no cilvēka uz cilvēku odu kodumu rezultātā. Pirms plānotā ceļojuma uz riska teritorijām vēlams konsultēties ar ārstu vismaz 4 - 6 nedēļas pirms došanās ceļā.

Dzeltenā drudža simptomi

Dažos gadījumos slimība var noritēt bez simptomiem, tomēr vairumam inficēto pēc 3 līdz 6 dienu inkubācijas perioda slimības sākums ir straujš.

Saslimšanai ar dzelteno drudzi ir raksturīgas divas fāzes:

  1. Sākumā inficētajam ir paaugstināta temperatūra, muskuļu sāpes, galvassāpes, drebuļi, apetītes trūkums, slikta dūša un/vai vemšana, bieži arī palēnināta sirdsdarbība
  2. Aptuveni 15% gadījumu šī slimība dažu dienu laikā ieiet otrajā fāzē: paaugstinās ķermeņa temperatūra, attīstās dzelte, raksturīgas sāpes vēdera dobumā, vemšana, asiņošana (pusei no šiem pacientiem iestājas nāve 10–14 dienu laika no slimības sākuma)

Dzeltenajam drudzim raksturīgs straujš slimības sākums, kas smagākos saslimšanas gadījumos dažu dienu laikā var novest pie nieru mazspējas, miokardīta un izraisīt cilvēka nāvi. Aizdomu gadījumā par saslimšanu, nekavējoties meklējiet medicīnisko palīdzību konsultējoties ar savu ģimenes ārstu vai ārkārtas situācijā izsaucot neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu pa tālruni 113.

Slimības ārstēšana

Dzeltenā drudža ārstēšanai nav pieejami kompleksie medikamenti, taču iespējama specifisku simptomu ārstēšana (dehidratācija, drudzis, asiņošana). Slimību pavadošās bakteriālās infekcijas var ārstēt ar antibiotikām.

Kā sevi pasargāt no inficēšanās ar dzelteno drudzi?

No dzeltenā drudža iespējams izsargāties vakcinējoties. Vakcināciju veic vienu reizi un imunitāte pret dzelteno drudzi ilgst līdz pat 10 gadiem. Dodoties uz dzeltenā drudža skartām zonām, ir būtiski vakcinēties laicīgi, jo imunitāte pēc vakcinācijas izveidojas desmit dienu laikā. Pārslimojot dzelto drudzi imunitāte saglabājas uz visu mūžu.

Vakcinācija ir obligāta visiem, kas izbrauc uz slimības skartu apvidu. Vakcinējoties pret dzelteno drudzi, tiek izsniegts īpašs dzeltenā drudža sertifikāts, kuru, apmeklējot dzeltenā drudža riska reģionus, ceļotājiem var pieprasīt uzrādīt drošības dienesti. Atsevišķās valstīs dzeltenā drudža sertifikāts ir obligāts un ceļotāji bez tā valstī netiek ielaisti.

Vakcināciju neveic cilvēkiem, kuriem bijusi īpaši smaga alerģiska reakcija uz olām un olu produktiem, kā arī zīdaiņiem līdz sešu mēnešu vecumam.

Dzeltenā drudža vakcīnas nepieciešamība rūpīgi jāizvērtē riska grupām:

  • grūtniecēm;

  • cilvēkiem ar imūndeficītu,

  • cilvēkiem, kas sasnieguši 60 gadu vecumu;

  • zīdaiņiem vecumā no 6 līdz 8 mēnešiem;

  • sievietēm, kuras baro bērnu ar krūti; 


Tomēr, ja šādi cilvēki dodas uz slimības skartajām zonām, jāizvērtē risks inficēties ar dzelteno drudzi salīdzinājumā ar teorētisko vakcinācijas seku risku.

Atcerieties!

No odu un moskītu pārnestām infekcijām var izvairīties, izmantojot moskītu tīklus, pretodu līdzekļus, kā arī  valkājot ķermeni nosedzošu apģērbu. Ar pretodu līdzekļiem* vēlams apsmidzināt arī sev piederošās lietas (apģērbu, apavus, teltis u.c.). Īpaša uzmanība profilakses pasākumiem jāpievērš tiem tūristiem, kuri ceļojuma laikā plāno doties mežā vai džungļos, kur bieži atbilstoša ārstēšana var nebūt tūlītēji pieejama.

*Pirms pretodu līdzekļu lietošanas rūpīgi izlasiet lietošanas instrukciju!

Ja parādās dzeltenajam drudzim raksturīgi simptomi, nekavējoties jāvēršas pie ārsta!

Attēls: http://www.rcsb.org/pdb/home/home.do

 

Atpakaļ