Latviski    In English    По-русски

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests

Botulisms

Botulisms ir toksiska uztura infekcija, kas rodas uzturā lietojot inficētus pārtikas produktus (visbiežāk desas, šķiņķi, zivis, sviestu, konservus u.c.). Slimība parasti sākas pēkšņi ar vemšanu, aizcietējumiem, retāk caureju, raksturīgi redzes traucējumi, vienlaikus novēro arī rīšanas traucējumus, balss aizsmakumu, pavājinātu siekalu sekrēciju, mīksto aukslēju, mēles, sejas, kakla, roku un kāju kustību ierobežojumi, arī zarnu un urīnpūšļa tonusa trūkums. Smagos gadījumos iespējama elpošanas muskuļu paralīze. Saslimušais nav bīstams apkārtējiem, taču ārstēšana var noritēt tikai slimnīcā.

Ir definētas četras atšķirīgas botulisma klīniskās formas: pārtikas toksikoinfekcija, brūču infekcija, zīdaiņu botulisms un zarnu trakta botulisms. Piekto formu izraisa aerosolizēts botulīna toksīns, ko ir iespējams izmantot kā bioloģisko ieroci.

Inficēšanās riskam ir pakļauti visi iedzīvotāji, taču saslimstības rādītāji ar botulismu Eiropas Savienībā ir kopumā zemi, apmēram 200 gadījumi katru gadu (0,03 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem). Augstākais saslimstības līmenis pēdējo 10 gadu laikā ir ziņots no Polijas un Lietuvas. Dažās Eiropas valstīs, piemēram, Apvienotajā Karalistē un Īrijā, brūču botulisms intravenozo narkotiku lietotāju vidū ir biežāk sastopamā botulisma infekcijas forma. Zīdaiņu botulisma gadījumi Eiropā ir ļoti reti.

Inficēšanās ceļi

Botulisms ir reta, bet nopietna saslimšana, kam raksturīga muskuļu paralīze. To izraisa baktērija Clostridium botulinum botulīna toksīns. Cilvēks saslimst  ieēdot vai ieelpojot botulisma izraisītāju. Botulisma sporas ir izplatītas apkārtējā vidē un ir atrodamas putekļos, augsnē, neattīrītā ūdenī un dzīvnieku un zivju gremošanas traktos. Toksīns izdalās bezskābekļa vidē. Cilvēks ar botulismu inficējas, izmantojot uzturā inficētus produktus – desas, šķiņķi, zivis, sviestu, kā arī konservētu pārtiku (galvenokārt mājās gatavotus konservus).

Nav konstatēti gadījumi, kad infekciju būtu pārnēsājis un izplatījis cilvēks.

Biežākie botulisma simptomi

Baktēriju toksīns izraisa muskuļu paralīzes simptomus:

 •  redzes dubultošanās;

 •  neskaidra redze;

 •  neskaidra runa;

 •  apgrūtināta rīšana;

 •  sausuma sajūta mutē;

 •  muskuļu vājums.

Neārstēti, šie simptomi var progresēt, izraisot paralīzi elpošanas muskuļos, rokās un kājās.  Ja paralīze sākas ļoti strauji, pirms pēkšņas elpceļu paralīzes iestāšanās citu simptomu var arī nebūt. Parasti saslimušajiem nav novērots drudzis vai apziņas zudums un sajūtu mazināšanās.

Inkubācijas periods ir īss, atkarībā no toksīna tipa tas var būt no 12 līdz 72 stundām, atsevišķos gadījumos arī līdz 10 dienām.

Botulisma formas

Pārtikas vai ūdens botulisma formu izraisa cilvēka uzņemtā pārtika, kas satur iepriekš izveidojušos toksīnu. Vesels pieaugušais var uzņemt nelielu daudzumu sporu bez nelabvēlīgām sekām. Pārtikas botulisma toksikoinfekciju bieži izraisa mājas apstākļos konservēta pārtika ar zemu skābes saturu, piemēram, pupiņas, bietes vai kukurūza. Retāk par infekcijas avotu kļūst griezti ķiploki eļļā, čili pipari, tomāti, nepareizi uzglabāti alumīnija folijā ietīti cepti kartupeļi, kā arī mājas apstākļos konservētas vai pūdētas zivis. Šo formu visbiežāk pavada nelabuma sajūta, vemšana, caureja, kam seko aizcietējums, vēdera krampji.

Brūču botulisma forma sākas pēc caurdurtas brūces inficēšanās. C. botulinum vairojas un izdala brūcē toksīnu. Šo infekcijas formu var pavadīt drudzis, kas liecina par brūces infekciju, var rasties augoņi (abscesi). Izvairīties no brūču botulisma var, nekavējoties meklējot palīdzību medicīniskās aprūpes iestādē inficēto brūču apkopei. Pacienti bieži izskatās un jūtas diezgan labi, taču dažu stundu laikā situācija var dramatiski pasliktināties. Ir ziņots arī, ka ar sporām inficētu narkotiku intravenoza lietošana vai šņaukšana ir izraisījusi botulismu.

Zīdaiņu botulisma gadījumi Eiropā ir reti, taču var tikt atklāti zīdaiņiem, kas jaunāki par 6 mēnešiem. To cēlonis visbiežāk ir inficētas pārtikas uzņemšana, kā rezultātā gremošanas traktā attīstās C. botulinum sporu izdalītais toksīns. Bērniem līdz viena gada vecumam biežs inficēšanās avots ir medus. Zīdaiņi, kuri inficējušies ar botulismu, šķiet miegaini, maz ēd, zīdaiņiem ir pazemināts muskuļu tonuss, kā dēļ var rasties aizcietējumi un pavājināta elpošana.

Botulisma gremošanas trakta formu izraisa C. botulinum kolonijas izveidošanās gremošanas traktā ar toksīna izdalīšanos organismā. Ļoti reta forma.

Botulisma plaušu formu neiegūst dabīgi, bet tas var notikt gaisa pilienu (aerosolizētā) toksīna nejaušas izplatīšanās vai apzinātas izplatīšanas rezultātā (bioterorisms). Ir maz datu par cilvēku inficēšanos šādā ceļā. Vācijā kādā laboratorijā bijis gadījums, kad trīs cilvēki nejauši nonākuši saskarē ar botulīna toksīnu. Klīniskās pazīmes ir līdzīgas novērotas citās formās novērotajām. Pēc saskarsmes ar aerosolizētu toksīnu simptomi var parādīties ātrāk, iespējams, mazāk kā stundas laikā pēc nonākšanas saskarē ar toksīnu.

Visas botulisma formas var būt nāvējošas, tāpēc aizdomu gadījumā nekavējoties meklējiet medicīnisko palīdzību konsultējoties ar savu ģimenes ārstu vai ārkārtas situācijā izsaucot neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu pa tālruni 113.

Slimības ārstēšana

Aizdomu gadījumā pacients izmeklēšanai un ārstēšanai ir steidzami jānogādā slimnīcā. Ir pieejama botulīna pretinde, kas var samazināt slimības garumu un uzlabot mirstības rādītājus, taču var izraisīt nopietnas blakusparādības. Brūču botulisms pakļaujas ārstēšanai ar antibiotikām; iespējama operatīva ārstēšana, kuras laikā tiek noņemti (izgriezti) mirušie audi.

Pacientus, kas izdzīvo pēc smagās infekcijas, var piemeklēt ilgstošs nespēks un aizdusa. Atveseļošanās veicināšanai var būt vajadzīga ilgstoša terapija. Muskuļi atsāk funkcionēt pēc 3 līdz 6 mēnešiem.

Profilakse

Pret botulismu nav rutīnas vakcinācijas, taču lielākajā daļā gadījumu inficēšanos iespējams novērst:

 •   ieteicams termiski apstrādāt pārtikas produktus, kuri ir biežākais saslimšanu izraisītais cēlonis (mājās gatavoti konservi), botulīna toksīns tiek iznīcināts augstā temperatūrā;

 •   nelietot uzturā pārtikas produktus, kuru iepakojums ir bojāts;

 •   rūpīgi nomazgāt svaigus produktus pirms patērēšanas;

 •   nebarot ar medu bērnus līdz 1 gada vecumam;

 •   inficētu brūču gadījumā nekavējoties meklēt medicīnisko palīdzību.


Ja parādās botulismam raksturīgi simptomi, nekavējoties jāvēršas pie ārsta!

Neskaidrību gadījumos papildus informāciju var saņemt, zvanot uz SPKC informatīvo tālruni: 67271738

Attēls: http://www.cdc.gov/

Atpakaļ