Latviski    In English    По-русски

Bīstamās infekcijas slimības

Slimību izraisītāji

Infekcijas slimību izraisītāji ir bioloģiskie aģenti, tādi kā vīrusi, baktērijas un parazīti. Tie ir mikroorganismi (bieži saukti par mikrobiem), kurus bez mikroskopa saskatīt ir neiespējami. Infekcijas slimības rodas bioloģiskajiem aģentiem iemājojot dzīvā organismā. Taču ne visi mikroorganismi ir ļaundabīgi. Daudzi no tiem piedalās svarīgu dzīvība procesu uzturēšanas nodrošināšanā, piemēram, palīdz augu trūdēšanas procesā, gremošanas procesos, kā arī tiek izmantoti medikamentu, pārtikas un enzīmu ražošanā. Tikai neliela daļa mikroorganismu izraisa saslimšanas. Šādus mikroorganismus sauc par patogēniem.

Slimības attīstība

Brīdī, kad patogēns bioloģiskais aģents iemājo dzīvā organismā un savairojas tajā, attīstās infekcija. Situācijā, kad infekcija kļūst par apdraudējumu indivīda dzīvības funkciju vai sistēmu darbībā, rodas infekcijas slimība. Infekcijas ne vienmēr attīstās par infekcijas slimībām. Par bīstamu infekcijas slimība tiek uzskatīta situācijā, kad tā tiek viegli nodota no cilvēka uz cilvēku.

Organisms, kurā iemājojis infekcijas izraisītājs tiek saukts par nēsātāju. Ja nēsātājs ir cilvēks, tad savairojušies mikroorganismi vienlaikus negatīvi ietekmē vitāli svarīgos dzīvības nodrošināšanas procesus, kā arī pozitīvi stimulē imūnsistēmu aizsardzības mehānismu izstrādei. Biežākie aizsardzības reakcijas veidi ir drudzis un dažāda veida iekaisumi, kas bieži var izrādīties dzīvībai bīstami paši par sevi.


Infekcijas slimību izplatīšanās ceļi

Lai infekcijas slimības izplatītos, nepieciešams ne tikai bioloģiskais aģents, bet arī izplatīšanās ceļš. Šādi bioloģiskajam aģentam ir jāspēj ne tikai izkļūt no nēsātāja, bet arī aizceļot līdz jaunajam nēsātājam un iemājot tajā. Pārceļošanas veidi var būt dažādi. Malārijas gadījumā nepieciešama moskītu (savvaļas odu) dalība, kas infekciju pārnes koduma rezultātā. Taču, piemēram, saaukstēšanās vai tuberkulozes gadījumā, bioloģiskie aģenti izplatās gaisa pilienu veidā un spēj aizceļot līdz pat 6 metru attālumam bez pārnēsātāju palīdzības.

Neskatoties uz to, ka mikroorganismi ir atrodami visur (augsnē, ūdenī, gaisā, uz ķermeņa ādas un pat gremošanas sistēmā), cilvēka ķermeni pret dažādajiem patogēniem pasargā sarežģīts aizsardzības mehānisms. Tas ne tikai aizkavē mikroorganismu iekļūšanu ķermenī, bet arī iznīcina tos, gadījumā, ja iekļūšana tomēr ir notikusi. Dabīgā imunitāte cilvēku pasargā situācijā, ja atkārtoti notiek inficēšanās ar vienu un to pašu bioloģisko aģentu. Mākslīga imūnsistēmas stiprināšana notiek caur vakcināciju.

Latvijā par potenciāliem cilvēku masveida saslimšanas avotiem tiek uzskatīti pārtikas apritē un sadzīves pakalpojumu sniegšanā iesaistītie ēdināšanas uzņēmumi, pārtikas tirdzniecības ražošanas uzņēmumi, publiskās atpūtas vietas u.c.


Infekcijas slimību ārstēšana

Mūsdienās pieejamas neskaitāmas iespējas infekcijas slimību ārstēšanā. Taču, par spīti antibiotiku un vakcīnu attīstībai, infekcijas slimības joprojām ir nopietns sabiedrības veselības apdraudējums un viens no izplatītākajiem nāves cēloņiem. Tam par iemeslu ir vīrusu, baktēriju un parazītu spēja laika gaitā mainīties un pielāgoties. Ap 75% šodienas patogēnu ir zooniski, kas nozīmē, ka tie spēj pārvietoties no dzīvniekiem uz cilvēku un otrādi (piemēram, putnu gripa).

Vieglas formas saslimšanas var tikt ārstētas mājās, taču daudzas infekcijas slimības ir dzīvībai bīstamas, tāpēc var būt nepieciešama hospitalizācija un mediķu uzraudzība. Slimību uzliesmojumi var attīstīties ļoti ātri, un to ietekmi uz sabiedrību un sabiedrības veselību palīdz mazināt sagatavošanās un reaģēšanas plānošana.

Bīstamās infekcijas slimības var iedalīt trīs lielākās grupās: jaunās infekcijas slimības (kā SARS u.c.), atkārtotās infekcijas slimības (piemēram, tuberkuloze, Rietumnīlas drudža vīruss u.c.) un tīši izplatītās infekcijas slimības (bioterorisms).


Vairāk informācijas par infekcijas slimībām meklējiet Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē.


Attēli: http://www.cdc.gov/

Atpakaļ