Latviski    In English    По-русски

Bioterorisms

Bioterorisms (bioloģiskais terorisms) ir bioloģiska aģenta tīša izplatīšana ar nolūku izraisīt cilvēku saslimšanu un nāvi, radīt sabiedrībā apjukumu, paniku un bailes. Bioterorisms ir apdraudējums jebkurai valstij, un tā novēršana prasa īpašu sagatavotību un spēju ātri reaģēt un rīkoties. Uzbrukuma īstenošanai nepieciešama plānošana, specifiskas tehniskas zināšanas, bioloģisks aģents, ražošanas iekārtas, izplatīšanas sistēma un piekļuve mērķim.

Bioloģiskie aģenti (baktērijas, vīrusi un citi mikroorganismi) parasti ir atrodami dabā, bet terorisma gadījumā tie tiek pārveidoti, ar mērķi palielināt to infekciozitāti un noturību pret esošo medicīnu, kā arī padarīt tos izturīgākus apkārtējā vidē. Tos, kā bioloģiskos ieročus, izmanto ar dzīvo pārnesātāju palīdzību vai pulveru un suspensiju veidā munīcijā un citās ierīcēs ar mērķi izraisīt cilvēku, dzīvnieku un augu masveida saslimšanu. 1972. gadā ANO pieņēma konvenciju, kas aizliedza bioloģisko ieroču izstrādāšanu, ražošanu, uzkrāšanu un lietošanu. Šo konvenciju ir parakstījušas 103 valstis, arī Latvija.

Ārkārtas situācijā valsts un vietējās institūcijas sniegs precizētu informāciju, bet palīdzības un drošības dienesti noteiks situācijai atbilstošu rīcību. Iedzīvotājiem ir jāzina, kā rīkoties, ja tiek izziņota trauksme (radio, televīzija, skaļruņi), tāpat arī, kur meklēt un iegūt vispārējas rīcības vadlīnijas.

Informācija iedzīvotājiem rīcībai bioterorisma draudu gadījumā

Vispārīga informācija

Bioloģiskos aģentus iespējams iedalīt 3 kategorijās pēc sekojošiem kritērijiem:

1)      iespēja izplatīt konkrētos bioloģiskos aģentus apkārtējā vidē,

2)      bioloģiskā aģenta ietekme uz sabiedrības veselību,

3)      nepieciešamie pasākumi sabiedrības veselības jomā, kas veicami bioloģisko aģentu izplatīšanas gadījumā.

A kategorijas jeb visaugstākās bīstamības pakāpes bioloģiskie aģenti ir tie mikroorganismi, kas rada draudus nacionālajai drošībai, jo tie:

1)      ir viegli izplatāmi apkārtējā vidē vai arī viegli izplatās no personas uz personu;

2)      izraisa saslimšanas ar augstu mirstību, ar ievērojamu ietekmi uz visas sabiedrības veselību;

3)      var izsaukt sabiedrības paniku un sociālu sabrukumu;

4)      prasa īpašu gatavību un rīcību no atbildīgo valsts institūciju puses.

A kategorijas bioloģiskie aģenti ir: Bacillus anthracis (Sibīrijas lopu mēra jeb liesassērgas ierosinātājs); Clostridium botulinum toksīns (botulisma ierosinātājs); Yersinia pestis (mēra ierosinātājs); Variola major (īsto baku ierosinātājs); Francisella tularensis (tularēmijas ierosinātājs); Vīrusu hemorāģiskie drudži (Ebolas, Marburgas un citi hemorāģiskie drudži).

B kategorijas jeb augstas bīstamības bioloģiskie aģenti:

1)      ir vidēji viegli izplatāmi apkārtējā vidē;

2)      izsauc saslimšanas ar vidēji smagu gaitu un salīdzinoši zemu mirstību;

3)      prasa īpaši pastiprinātu diagnostisko kapacitāti laboratorijām un pastiprinātu slimības uzraudzību.

B kategorijas bioloģiskie aģenti ir: Coxiella burnetti (Q drudža ierosinātājs); Brucella sugas (brucelozes ierosinātāji); Burkholderia mallei (Ļauno ienāšu ierosinātājs) rīcina toksīns, ko satur Ricinus communis (rīcinauga pupas); Clostridium perfringens (gāzes gangrēnas ierosinātāja) epsilona toksīns; Staphylococcus B enterotoksīns.

C kategorijas jeb trešās bīstamības pakāpes aģenti ir bioloģiskie aģenti, kas var tikt pārveidoti un pielāgoti izplatīšanai lielās iedzīvotāju grupās, jo tie:

1)      ir viegli pieejami;

2)      ir viegli pavairojami un izplatāmi;

3)      var potenciāli izraisīt augstu saslimšanu skaitu un mirstību un plašu ietekmi uz   sabiedrības veselību.

C kategorijas bioloģiskie aģenti ir: Nipahas vīruss; Hantavīrusi; ērču pārnēsātie hemorāģisko drudžu vīrusi; dzeltenā drudža vīruss; polirezistenta M.tuberculosis (tuberkulozes ierosinātājs).

Līdzšinējā pieredze

Bioterorismam un bioloģisko kaujas ieroču pielietošanai ir sena vēsture. Karojošās puses bioloģiskos ieročus cilvēces vēsturē ir lietojušas jau pirms vairākiem tūkstošiem gadu. 1346. gadā Tartāra armija kaujā pie Kafas aplenktajā pilsētā iemeta ar mēri mirušo karavīru līķus. Kafā sākās mēra epidēmija, un tā tika ieņemta. Ziemeļu kara laikā 1710. gadā   rīkojās arī Pētera I armija kaujā pret zviedriem. Aplenktajā Rēveles (Tallinas) pilsētā sākās mēra epidēmija, un tā tika ieņemta. 2001. gadā oktobrī  ASV ar diagnozi Sibīrijas mēra plaušu forma, slimnīcā nonāca kāds izdevniecības darbinieks. Tika noskaidrots, ka  Bacillus anthracis sporas tika atsūtītas vēstulē. Tā paša gada novembrī šādas infekcijas saindētas vēstules bija saņēmuši jau vairāki desmiti adresātu ASV un citās valstīs, tai skaitā ASV vēstniecība Viļņā un ASV konsulāts Jekaterinburgā. Ar Sibīrijas mēri saslima 17 personas, bet ar tās plaušu formu mira 4 cilvēki.

Izplatīšanas paņēmieni

 • Bioloģisko aģentu izplatīšanas paņēmieni bioterorisma nolūkos:

 • saindētas pārtikas un ūdens patērēšanas ceļā;

 • bioloģisko aģentu inhalācijai (ieelpošanai) var izmantot tādas izplatīšanas sistēmas kā labības miglotājus, gaisa kondicionēšanas sistēmas, dūmu ģeneratorus, uguns dzēšamos aparātus, kā arī komerciāli pieejamās aerosolu iekārtas, pasta sūtījumus (vēstules, pakas); 

 • injekciju veidā, izmantojot ar bioloģisko aģentu piesārņotas (saindētas) adatas, militāro munīciju (piem., šrapneļi, šāviņi),

tieša kontakta ceļā saskaroties ar inficētām personām/dzīvniekiem.

Kā rīkoties bioterorisma draudu gadījumā?

Jāatceras, ka tīši izraisītu bioloģisku vielu izplatības gadījumā nevar būt vienotas universālas vadlīnijas rīcībai jebkurā situācijā. Svarīgi ir atcerēties vispārējos ieteikumus rīcībai, lai ikviens varētu aizsargāt sevi un līdzcilvēkus ārkārtas situācijā, atvieglojot arī palīdzības dienestu darbu.

Rīcība aizdomīga sūtījuma saņemšanas gadījumā pa pastu vai ar kurjeru:

Pazīmes, kā atpazīt aizdomīgu pasta sūtījumu:

 • eļļaini, krāsaini traipi;

 • īpatnēja smaka;

 • sataustāma pulverveidīga, želejveidīga vai granulēta viela;

 • draudoši uzraksti (piemēram, "Sibīrijas mēris (Anthrax)" vai citi).

Ieteikumi iedzīvotājiem:

 • Neaiztieciet sūtījumu vai nepārvietojiet to tālāk uz citu vietu.

 • Nekavējoties zvaniet glābšanas dienestam 112!

 • Aizveriet logus un durvis telpā un atstājiet to.

 • Izslēdziet gaisa kondicionēšanas sistēmu.

 • Neaiztieciet aizdomīgo materiālu.

 • Ja atrodieties ēkas iekšpusē, aizveriet logus un durvis un atstājiet telpu.

 • Turaties atsevišķi no citiem un tiem, kas var nebūt pakļauti iedarbībai.

 • Netīriet un necentieties savākt izbirušu pulveri.

 • Ja apģērbs ir stipri sasmērēts vai bojāts, nemēģiniet to slaucīt ar birsti – aizvāciet netīrumus uzmanīgi!

 • NEVEDIET  sūtījumu uz policiju!

Bioterorisma ietekme uz veselību

Pēc bioloģiskā aģenta izplatīšanas paies zināms laiks, līdz parādīsies uzbrukuma sekas slimības veidā, kas sākotnēji var pat atgādināt parastu slimības uzliesmojumu. Inkubācijas periods atkarībā no izmantotā bioloģiskā aģenta svārstās no dažām stundām (izmantojot toksīnus) līdz vairākām dienām vai pat nedēļām.

Specifisku bioloģisku aģentu izmantošanas gadījumā inkubācijas periods kontaktpersonu vidū var atšķirties un ir atkarīgs gan no cilvēka individuālās uzņēmības, gan saņemtās devas. Tomēr ir vairākas pazīmes, pēc kurām iespējams spriest, ka notikusi tīša bioloģisko aģentu izplatīšana, kuras varēs noteikt tikai ārstniecības personas!

Rīcība gadījumos, ja šķiet, ka notikusi saskare ar aizdomīgu bioloģisku materiālu:

 • Saglabājiet mieru!

 • Nekavējoties informējiet glābšanas dienestus 112!

 • Nepieskarieties acīm, degunam vai kādai citai sava ķermeņa daļai.

 • Ja iespējams, nomazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni.

 • Maksimāli izvairieties no cilvēku pārvietošanās ārpus inficēšanās zonām.

 • Izolējiet atsevišķā telpā visas personas, kas tikušas pakļautas nezināmās vielas ietekmei.

 • Centieties turēt drošā attālumā no incidenta vietas citus cilvēkus.

 • Ievērojiet policijas un glābšanas dienestu norādījumus!

 

 

Atpakaļ