Latviski    In English    По-русски
Glābt un saglabāt cilvēku dzīvības

Biežāk uzdotie jautājumi

 1. Dzemdību palīdzība

  1. Par ko nepieciešams padomāt plānojot dzemdības?

   Veidojot dzemdību plānu, jautā padomu savam grūtniecību uzraugošajam ārstam vai vecmātei, lai paredzētu visu. Noderīgs resurss topošajām māmiņam var būt arī portāls Grūtniecība.lv. Taču NMP dienesta mediķi atgādina vairākas lietas, ko iepriekš nepieciešams pārdomāt un saplānot:

   • Jau savlaicīgi izvēlies slimnīcu/dzemdību nodaļu, kurā vēlēsies laist pasaulē mazuli.
   • Izdomā, kā nokļūsi uz izvēlēto dzemdību vietu – cik tuvu tā atrodas dzīvesvietai, vai uz slimnīcu dosieties paši ar savu transportu vai jau iepriekš vienosies ar draugiem, labiem kaimiņiem, kuri vajadzīgā brīdi (iespējams arī nakts laikā) operatīvi varēs aizvest līdz slimnīcai.
   • Ar savu grūtniecību uzraugošo ārstu vai vecmāti iepriekš vienojies par iespēju konsultēties, ja tuvojoties dzemdību termiņam sajūti simptomus un nav skaidrs, kā rīkoties – vai doties uz slimnīcu vai vēl pagaidīt mājās. 
   • Laicīgi sagatavo visu nepieciešamo, kas var būt vajadzīgs slimnīcā pēc mazuļa piedzimšanas.


   Kā doties uz slimnīcu?

   Kā rāda pieredze, arī Latvijā jaunie vecāki dzemdību gadījumos arvien biežāk izvēlas doties paši ar savu auto uz izvēlēto dzemdību vietu līdzīgi kā tas ir citur Eiropā. Došanās uz slimnīcu ar specializēto operatīvo transportlīdzekli, kurā ir daudz sarežģītu iekārtu dzīvības glābšanai, braucot ar sirēnām, jaunajai māmiņai dažkārt var radīt papildus uztraukumu un pārdzīvojumu. Ja nebūs iespēju uz dzemdību vietu doties pašiem ar savu auto, var plānot, ka tiks izsaukta Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķu brigāde. Atceries – visātrāk izsauksi mediķus, zvanot uz ārkārtas numuru 113.


   Uz kuru slimnīcu mani nogādās neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde?

   NMP brigāde Tevi nogādās tuvākajā slimnīcā, kurā ir dzemdību nodaļa. Ja operatīvā situācija to pieļaus un ja vien Tava izvēlētā dzemdību nodaļa neatrodas ļoti tālu, tad nogādāšana izvēlētājā slimnīcā būs maksas pakalpojums, kā to nosaka Ministru kabineta noteikumi.


   Vai neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde dzemdētāju vienmēr ved uz tuvāko slimnīcu?

   Ir situācijas, kad neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde vedīs grūtnieci nevis uz tuvāko dzemdību nodaļu, bet uz slimnīcu, kurā ir perinatālās aprūpes nodaļa (Stradiņi, Vidzemes, Jēkabpils, Daugavpils, Rēzeknes, Liepājas slimnīca) un kur nodrošina specializētu medicīnisko palīdzību, piemēram, ja ir priekšlaicīgas dzemdības, ja ir augsta riska grūtniecība un tā noritējusi ar sarežģījumiem, ja topošajai māmiņai ir kādas nopietnas blakus saslimšanas u.c.


   Kad ir īstais brīdis saukt neatliekamo medicīnisko palīdzību?

   NMP dienesta mediķi samērā bieži tiek izsaukti ļoti novēloti uz dzemdībām, īpaši pie atkārtotām, un mazuļus brigādei nākas pieņemt mājās. Tāpēc labāk ir lieku reizi piezvanīt savam grūtniecību uzraugošajam ārstam vai vecmātei, lai saprastu, kad ir laiks doties uz slimnīcu vai izsaukt mediķus. Speciālisti, ar ko topošā māmiņa ir bijusi kontaktā grūtniecības laikā spēs dot labāko padomu.


   Kādos gadījumos grūtniecei noteikti jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība?

   Ir situācijas, kad grūtniecei noteikti jāsauc neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde. Ja grūtniecība noritējusi ar sarežģījumiem, jaunajai māmiņai ir kādas nopietnas saslimšanas, grūtniecības laikā sākas asiņošana no dzimumceļiem vai sākas priekšlaicīgas dzemdības, vienmēr jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.

 2. Pirmā palīdzība

 3. Neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukšana

 4. Nāves konstatēšana un nogādāšana uz morgu