Latviski    In English    По-русски

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests

Gripas pandēmija

Gripa ir vīrusu infekcijas slimība, kurai ir raksturīga augsta infekciozitāte un infekcijas izplatība epidēmijas veidā. Slimības sākums ir akūts – drebuļi, augsta temperatūra, stipras muskuļu sāpes, galvas sāpes, sāpes acu ābolos. Uz šī fona sākas katarālas parādības - aizlikts deguns, kasīšanas sajūta rīklē un sauss mokošs klepus. 

Gripas epidēmijas Latvijā vērojamas katru gadu ziemas pavasara periodā, un parasti tās ilgst no 5 līdz 8 nedēļām. To laikā vidēji saslimst 10% - 40% valsts iedzīvotāju.

Par epidēmiju uzskata gripas saslimšanas biežuma strauju pieaugumu un izplatīšanos kādā noteiktā ģeogrāfiskā teritorijā, kad gripas pacientu skaits sasniedz 100 personas uz 100 tūkstošiem.

Epidēmiju, kas skar plašas ģeogrāfiskās teritorijas vai kontinentus sauc par pandēmiju. Pandēmijai raksturīgs ievērojams gripas saslimšanas gadījumu pieaugums un strauja infekcijas izplatīšanās ar vairākiem smagas formas gadījumiem un netipiski augstu mirstību. Pandēmija var būt ilgstoša no dažām nedēļām līdz vairākiem mēnešiem.